Beskrivelse
Arrangør: DS Region Nord, VIA Socialrådgivning og Socialt Arbejde, Socialrådgiveruddannelsen i Aarhus og FORSA (Foreningen for Forskning i Socialt Arbejde)Invitation til eftermiddagsmøde om Anvendelse af forskning i socialt arbejde
Tid: Tirsdag den 28. oktober 2014 kl. 15.30 – 17.30 Sted: VIA Socialrådgiveruddannelsen i Aarhus, Skejbyvej 15, Risskov
Der er politisk en stærk dagsorden om, at det sociale arbejde skal baseres på solid viden og forskning. Der er således fokus på at udvide omfanget og kvaliteten af forskningen i socialt arbejde, men spørgsmålet er, om den viden der rent faktisk eksisterer, bliver anvendt i daglig praksis og i politisk tilrettelæggelse af velfærdsstaten? Dette arrangement stiller skarpt på anvendelse af forskning i socialt arbejde – i den generelle velfærdsdiskussion, i det direkte relationelle sociale arbejde og i et konkret projekt om den sociale udvikling i byen.
Eftermiddagen indledes med en præsentation af et konkret forskningsprojekt om social polarisering og den socio-geografiske ændring af velfærdsstaten. Med udgangspunkt i oplægget lægges op til en diskussion af, hvordan forskningsresultater bliver modtaget og anvendt i praksis og i politiske diskussioner? Hvordan kan man arbejde med forskning, som ikke bidrager med direkte anbefalinger til forandringer i praksis, men som snarere ryster fundamentet ved at se på praksis med et andet blik end praktikerne selv har for vane?
Præsentation af forskningstemaet
Social polarisering og byens stigende rumlige eller socialgeografiske opdeling i et ændret velfærdssamfund debatteres med udgangspunkt i ph.d.-afhandling af Tove Rasmussen.
Byen er under forandring. Ved at se på de lange udviklingstræk viser det sig, at forskellighed frem for lighed mellem forskellige byområder er en betydelig voksende tendens. Vi ser øgede sociale, kulturelle og aldersmæssige opdelinger og forskelle mellem byens områder. Vi ser genopståen af fattige byområder. Det er en udvikling, der bryder med velfærdsstatens traditionelle ambitioner om lighed, og det sker i en velfærdsby, der præges af en ændret velfærdspolitik. Det står ikke klart, hvad der kan være gode og relevante svar på denne udvikling.
I relation til temaet ”anvendelse af forskning” vil Tove Rasmussen pege på relevante temaer både i forhold til yderligere forskning og i forhold til anvendelsen af denne forskning, der peger mod, at der bør træffes f.eks. politiske beslutninger.
Program
15.30 –15.35: Indledning ved Lene Mosegaard Søbjerg, FOU leder socialrådgiveruddannelsen
15.35 – 16.00: Oplæg ved Tove Rasmussen, lektor, ph-d. Socialrådgiveruddannelsen i Aarhus
16.00 – 16.30: Opponering ved:
- Mads Bilstrup, DS, Formand Region Nord
- Thomas Medom (SF), Rådmand for Sociale Forhold og Beskæftigelse
- Anne Hegelund (SDS), Sammenslutningen af Danske Socialrådgiverstuderende
16.30 – 16.40: Pause
16.40 – 17.30: Diskussion blandt de fremmødte og oplægsholderne.
Arrangør: DS Region Nord, VIA Socialrådgivning og Socialt Arbejde, Socialrådgiveruddannelsen
i Aarhus og FORSA (Foreningen for Forskning i Socialt Arbejde)
Opponering
Refleksioner og spørgsmål til Tove Rasmussens oplæg ved:
- Mads Bilstrup, DS, Formand Region Nord
- Thomas Medom (SF), Rådmand for Sociale Forhold og Beskæftigelse
- Anne Hegelund (SDS), Sammenslutningen af Danske Socialrådgiverstuderende
Opponenterne vil bidrage med kritiske spørgsmål til afhandlingens anvendelse dels i det lokale socialpolitiske arbejde, i det direkte sociale arbejde og indenfor byplanlægning m.v.
Kontaktpersoner: Per Westersø, formand, FORSA
[email protected]
Lene Mosegaard Søbjerg
VIA Socialrådgivning og Socialt Arbejde. Center for forskning og udvikling v/Socialrådgiveruddannelsen Aarhus
[email protected]
Mads Bilstrup, formand DS Region Nord
[email protected]
Helene Flintholm Back, Lokalformand SDS, Århus
[email protected]
Tilmelding
Deltagelse i mødet er gratis.
Tilmelding sker til Marianne Bak Laursen, Dansk Socialrådgiverforening:
[email protected]
Præsentation af forskningstemaet Social polarisering og byens stigende rumlige eller socialgeografiske opdeling i et ændret velfærdssamfund debatteres med udgangspunkt i ph.d.-afhandling af Tove Rasmussen.
Periode | 31 okt. 2014 |
---|---|
Begivenhedstitel | FORSA-arrangement :Anvendelse af forskning i socialt arbejde: Social polarisering og byens stigende rumlige eller socialgeografiske opdeling i et ændret velfærdssamfund |
Begivenhedstype | Foredrag/oplæg |
Placering | Aarhus, DanmarkVis på kort |