Kvalitetsudvikling og evaluering, valgmodul, DIL, E23

  • Andersen, E. (Underviser)
  • Rikke Harpøth Topholm (Underviser)

Aktivitet: Andre aktivitetstyperUndervisningsforløb

Beskrivelse

Læringsmål.
Formål
Det er formålet, at den studerende tilegner sig viden, færdigheder og kompetencer til at:
- Tilrettelægge og gennemføre aktiviteter i egen organisation, der tager sigte på evaluering og kvalitetsstyring/-udvikling af organisationens ydelser/produkter
Mål for læringsudbytte
Viden og forståelse
Det er målet, at den studerende:
•Har viden om og forståelse af teorier, begreber og metoder om kvalitetssikring, kvalitetsudvikling, evaluering og dokumentation.
•Kan reflektere over teorier, begreber og metoder om kvalitetssikring, kvalitetsudvikling og evaluering i forhold til anvendt praksis i egen organisation
Færdigheder
Det er målet at den studerende:
•Kan analysere og vurdere behovet for kvalitetssikring og kvalitetsudvikling i egen organisation, herunder kunne indsamle og bearbejde relevante data til belysning af kvalitet og kvalitetsudvikling i egen organisation.
•Kan udvælge og begrunde relevante teorier, begreber og metoder om kvalitetssikring og kvalitetsudvikling og tilknyttet dokumentation og evaluering.
Kompetence
Det er målet at den studerende kan:
•Håndtere ledelsesmæssigt arbejde med kvalitetssikring, kvalitetsudvikling, evaluering og dokumentation i egen praksis.
Periode24 aug. 202323 nov. 2023
Sted for afholdelseLedelse, Business og Organisation

Emneord

  • Undersøgelsesdesign, teori og metode
  • Datainformeret ledelse