Spring til hovednavigation Spring til søgning Spring til hovedindhold

Ledelse og filosofi

    Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Undervisningsforløb

    Beskrivelse

    Læringsmål: Formål
    Det er formålet, at den studerende tilegner sig viden, færdigheder og kompetencer til at: Mål for læringsudbytte Viden og forståelse Det er målet, at den studerende har opnået viden om og forståelse af:  Udvalgte teorier og begreber fra den praktiske filosofi med relevans for ledelse og det ledelsesmæssige rum  Udvalgte teorier og begreber fra den teoretiske filosofi med relevans for ledelse og det ledelsesmæssige rum. Færdigheder Det er målet, at den studerende har opnået færdigheder til at:  Inddrage relevant filosofisk teori i arbejdet med ledelsesmæssige udfordringer  Kunne arbejde med forskellige filosofiske perspektiver på viden og værdi i en ledelsesmæssig kontekst. Kompetence Det er målet, at den studerende kan:  Forholde sig til egen ledelsesmæssige mulighed for inddragelse af filosofiske perspektiver i en organisatorisk kontekst.
    Undervisnings- og arbejdsformer: I undervisningen benytter jeg oplæg, refleksionsøvelser, debat/diskussion samt case-arbejde.
    Begrundelse for valg af undervisnings- og arbejdsformer: Jeg prioriterer en vekselvirkning mellem undervisnings- og arbejdsformer, idet de hver især er velegnet til forskellige ting:
    - Oplæg er primært egnet til at præsentere ny viden, fx. ord, begreber og modeller.
    - Reflesksionsøvelser anvendes for at give de studerende mulighed for at forholde
    sig til et emne, fx. at formulere noget med egne ord, eller at tænke over/drøfte,
    hvordan viden bringes i spil i praksis.
    - Debat/diskussion anvendes for at perspektivere og nuancere et emne i relation
    til fx. betydning, anvendelighed, relevans m.m.
    - Case-arbejde anvendes til konkret at bringe ny viden, færdigheder og
    kompetencer i spil i forhold til en konstrueret (men praksisnær)
    arbejdspladssituation
    Periode2017 → …