NNU Webinar - Hvordan arbejder man med interaktion, engagement og læring i det asynkrone online undervisningsrum?

Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed - typerSeminar

Beskrivelse

Tirsdag d. 16. november indbød NNU til webinar. Mere end 80 deltagere havde tilmeldt sig til et par timer med netværk og faglige oplæg. De deltog aktivt i både spændende keynotes fra forskere/praktikere og i faglige samtaler i breakout-rum.

Lektor Jeanette Baagø og Lektor, Ph.D. Maja Melballe Jensen fra VIA UC indbød til spændende og relevant fælles oplæg med overskriften “Aktiverende og engagerende asynkrone læringsmiljøer“.

I oplægget delte de deres erfaringer med at udvikle og implementere digitale ressourcer med en stærk stilladsering, således at de studerende bliver engagerede og aktive i online asynkron undervisning.

Docent, Ph.D. Marianne Georgsen fra UCN indbød under overskriften “Interaktion og deltagelse i det asynkrone onlinerum” til et oplæg der kiggede på betingelser for interaktion, engagement og læring i det asynkrone online læringsrum og tog bl.a. afsæt i erfaringer og data fra onlineundervisningen under COVID 19-nedlukningen, hvor hun nationalt har deltaget i en stor interviewundersøgelse blandt både undervisere og studerende på landets professionshøjskoler.


Begge oplæg blev optaget og kan fremfindes i NNU’s arkiv.
Periode16 nov. 2021
BegivenhedstypeSeminar
Grad af anerkendelseNational

Emneord

  • Læring, pædagogik og undervisning
  • asynkrone læringsrum