Spring til hovednavigation Spring til søgning Spring til hovedindhold

udvikler, deltager og samarbejdspartner Smukoptog Smuk festival - flåden "Tinman" og "AI Sveliga"

Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Andet

Beskrivelse

Gennem 2022 til 2024 var jeg medudvikler, deltager og samarbejdspartner i projekt Smukoptog med Klaus Rubin, Ole Bjørn Rasmussen, Thea Clausen, Daniel Buch, Ida Anna Wolsgaard Johnsen samt eksterne samarbejdspartnere såsom Skanderborgfestivalen Jonas Pindhund Hallberg, La Compagnia del Carnevale, Lebigre&Roger 

Vi har i denne del af projektet over en 3 årig periode, hvor Thea Juhl Roloff Clausen, Ida Anna Wolsgaard Johnsen samt Daniel Buch og undertegnede har deltaget,  udviklet mediepædagogiske aktiviteter sammen med grupper af studerende. Gennem samarbejdet med disse studerende og deres praksis, har vi inddraget børn, borgere i arbejdet med temaerne teknologier med hjertet og Kunstig intelligens.
Derudover har vi konkret arbejdet med kreative udtryk og formgivning i form af figurer fx en 3 meter høj Skrotkjole designet af brugte teknologier/computere mv.
Dernæst har vi med de studerende produceret film mv. til flådernes design. Dvs. stået for det visuelle udtryk på flåderne, været inddraget i flådernes udformning, inddraget i opbygning af materialer til flåderne i samarbejde, gennemført optoget og afsluttet projektet sammen med interne og de Italienske og franske samarbejdspartnere.
 
2022 var temaet Tinman - Teknologier og hjertet 
2024 var temaet AI sveliga - dvs Kunstig intelligens

Jeg har derudover deltaget i optoget i karnvallet forår 2024 i ViaReggio på flåden Sveliga. 
Periode1 aug. 2022 → 1 sep. 2023
Grad af anerkendelseInternational

Emneord

  • Læring, pædagogik og undervisning
  • Teknologiforståelse