Spring til hovednavigation Spring til søgning Spring til hovedindhold

Ondt i brystet giver ondt i livet - kvinder med brystsmerter og småkarsygdom

Presse/medie

Beskrivelse

Interview til UC SYDs hjemmeside. Herefter ringet op af P4 som fandt emnet interessant. I live-radio omkring emnet samme eftermiddag. Samme aften var projektet på Tekst TV's forside og på DR's hjemmeside.

P4 radioudsendelse er 1 time og 6 minutter inde i udsendelsen. 

 

http://www.dr.dk/radio/ondemand/p4syd/p4-eftermiddag-2016-03-21-15-06#!/01:01:50

 

Ligeledes kom på projektet på tekst tv’s forside og på DR’s hjemmeside

 

http://www.dr.dk/nyheder/regionale/syd/sygeplejersker-vil-kortlaegge-brystsmerter

 

Emne

Kvinder med brystsmerter og småkarsygdom / kvinder med brystsmerter uden obstruktiv hjertekarsygdom

Periode21 mar. 2016

Mediebidrag

1

Mediebidrag

  • TitelKvinder med brystsmerter og småkarsygdom
    Grad af anerkendelseRegional
    MedietypeRadio
    Land/OmrådeDanmark
    Dato21/03/16
    BeskrivelseFra UC'ets hjemmeside:
    Hvert år forlader mange danske kvinder et hospital med den opløftende besked: ”Du har ikke nogen hjertesygdom”. Hvorfor oplever kvinderne så dårlig livskvalitet, vedvarende brystsmerter og lidelser som angst og depression i årene, der følger?
    Faktisk viser undersøgelser, at patienter med brystsmerter, som ikke diagnosticeres med en hjertelidelse, har større risiko for indlæggelser, dårlig livskvalitet og sågar åreforkalkninger end dem, der faktisk har en hjertelidelse.
    -De har nedsat livskvalitet i en sådan grad, at de på sigt udvikler depression, angst, bliver uarbejdsdygtige og oplever gentagne indlæggelser. Og de kan risikere at udvikle åreforkalkning, hjertesygdom og at dø tidligt. Så der er grund til at fokusere på sundhedsfremmende tiltag, siger Jane Lange Dalsgaard.
    Producer/forfatterP4, Tekst TV og DR's hjemmesde
    PersonerJane Lange Dalsgaard