Projekter pr. år
Organisationsprofil
Organisationsprofil
Pædagogik og læring er en del af afdelingen Kompetence- og Organisationsudvikling, der arbejder med mangfoldige kompetence-, videreuddannelses- og praksisudviklingsaktiviteter, store kapacitetsudviklingsprojekter, skræddersyede forløb til kommuner og institutioner og konsulentarbejde i praksis.
Pædagogik og læring samarbejder med kommuner og private virksomheder om formel kompetenceudvikling, efteruddannelsesaktiviteter og konsulentunderstøttelse lokalt i skoler og institutioner både på individ-, gruppe- og organisationsniveau. I afdelingen er der et markant fokus på, at kompetence- og kapacitetsopbygningsaktiviteter skal bidrage til at udvikle kvaliteten i professionel praksis. Pædagogik og læring anvender derfor aktivt forskningsviden om transfer i design af kapacitetsudviklingsprojekter og i indgåelse af samarbejdsaftaler med arbejdsgivere. Derudover anvender afdelingen forskellige former for aktionslæring som metode til at udvikle professionel praksis. Pædagogik og læring er videnproducerende gennem artikler, bøger og andre skriftlige produkter. Afdelingen indgår i samarbejde med UCL´s grunduddannelser og forskningsafdelinger om opgaveløsninger.
Fingerprint
Samarbejde og topforskningsområder i de sidste fem år
Profiler
-
Nye fagplaner - Innovation og entreprenørskab
Relster, M. (Projektleder) & Ferot, C. R. L. (Projektleder)
01/03/25 → 30/06/26
Projekter: Projekt › Udviklingsprojekt/ Innovation
-
Community building didactics and actions in a democratic school
Danielsen, A. M. M. (Projektleder) & Ferot, C. R. L. (Projektleder)
03/02/25 → 02/02/27
Projekter: Projekt › Udviklingsprojekt/ Innovation
-
Undersøgelse af Relationskompetence hos Sygeplejersker, Pædagoger og Lærere ved Hjælp af Delfi-metoden
Mau, L. M. R. (Projektdeltager), Jakobsen, I. S. (Projektleder), Lyngholm, L. T. M. (Projektdeltager) & Prætorius, J. L. (Projektdeltager)
01/01/25 → …
Projekter: Projekt › Forskning
Publikation
-
Bedre borgerforløb, mere sammenhæng og mindre bureaukrati med ny ældrelov
Michelsen, A.-K. B., 2025, UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole.Publikation: Andet › Indlæg i netbaserede medier
Åben adgang -
Børn er aldrig problemet – de viser problemet
Michelsen, A.-K. B., 2025, UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole.Publikation: Andet › Indlæg i netbaserede medier
Åben adgang -
CFU-konsulenter: Lovforslag om skolebibliotek er bekymrende tomt for forpligtelser
Halskov, B. S., Sørensen, L. & Egeberg, R., 3 jun. 2025, online : Skolemonitor, Monitormedier.Publikation: Andet › Indlæg i netbaserede medier
-
Reading Course and Mini-Symposium on Niklas Luhmann
Clausen, L. (Deltager), Watson, S. (Deltager), Lien, V. (Deltager) & Roth, S. (Arrangør)
14 apr. 2025 → 15 apr. 2025Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed - typer › Seminar
-
Læselyst og differentierede læsefællesskaber
Halskov, B. S. (Ekspert), Bøhnke, A. H. (Ekspert) & Posselt, T. (Ekspert)
23 mar. 2025 → 27 mar. 2025Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Undervisningsforløb
-
The Association for Science Education Conference
Hjerl, E. (Deltager)
2025Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed - typer › Konference
Priser
Presse/medier
-
Nyt forskningssamarbejde skal styrke skoleudvikling i Danmark og Norge
09/05/25
1 element af Mediedækning
Presse/medie
-
-
Her er de 21 fagudvalg, som skal udvikle nye fagplaner
Ladegaard, U., Jørgensen, H. H., Bjerre, L. I., Christensen, A. S., Jørgensen, M. D., Krossá, H. K., Andersen, O., Kristensen, B. T., Hjerl, E., Zachariassen, R., Christensen, A. B. & Pless, M.
26/09/24
2 elementer af Mediedækning
Presse/medie