Billede af Anette Kamuk
20062020

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

cand.brom. (Msc. Fødevarevidenskab)
Lektor og underviser på Ernæring og Sundhed, Absalon
Projektleder indenfor fødevare og sundhedsprojekter fx Smag for Livet; Maddannelse med lokale rødder
Projektkoordinator Ernæring og Sundhed
Praktik og studieretningskoordinator Ledelse og Fødevarer.
Medarbejderrepræsentant Ernæring og Sundhed

Jeg er særlig optaget af fødevarer (gastronomi, produktudvikling, innovation, fødevaresikkerhed, fødevarevalitet)

Jeg har arbejdet i fødevarevirksomheder, som auditor og leder for kvalitets-, udviklingsafdeling samt laboraratorier og har derfor god indsigt i fødevarevirksomhedernes praksis, interesser og strategi

Jeg elsker at formidle viden, udvikle og løse udfordringer i et samarbejde mellem vidensinstitutioner, fødevarevirksomheder og borgerne

 

 

Kompetencer

Andre læringsforløb:
Beskrivelsen: IT kurser (e-læring, e-didaktik, Fronter I,II, Smartboard, Parallelundervisning, Kreativ om iPad, Adobe connect synkron/asynkron;
Uddannelsessted: UCSJ
Afslutningsdato: 1/10/2012
Antal timer: 27.0
Beskrivelsen: Engelsk
Uddannelsessted: Rosetta, UCSJ
Afslutningsdato: 1/10/2013
Beskrivelsen: Projketledelse I
Uddannelsessted: Implement, Kbh.
Afslutningsdato: 21/5/2014
Antal timer: 24.0

Sprogkundskaber:
Sprog: Engelsk
Niveau: Forhandlingsniveau

Organisatoriske kompetencer:
Projektledelse: Flere års erfaring

Arbejdsområder

Fødevarer og måltider, fødevaresikkerhed, sensorik, mikrobiologi, produktudvikling og innovation, udviklingsmedarbejder/projektmedarbejder

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Projektledelse , Implement

… → 2014

Dimissionsdato: 21 maj 2014

PHd course: Visual IT assisted Methods , Aalborg Universitet

… → 2012

Dimissionsdato: 31 jan. 2012

Lektorkvalificering, University College Sjælland

… → 1 maj 2009

Dimissionsdato: 1 maj 2009

POL-practioner, Djøf

… → 2006

Dimissionsdato: 1 maj 2006

Lead Auditor, IRCA, BVQI

… → 2003

Dimissionsdato: 1 maj 2003

cand. brom., Københavns Universitet

… → 1995

Dimissionsdato: 1 jan. 1995

Proceskonsulentuddannelse, Mannaz

8 sep. 202031 jan. 2021

Ansættelser

Lektor, Projektleder, Censor, Ernæring og Sundhed, Absalon

1 aug. 2014 → …

Lektor, Projektleder, Studieretningskoordinator Ledelse, Fødevarer og Service; Praktikkordinator Ledelse, Fødevarer og Service, Medlem af censorkorps Ernæring og sundhed, Professionshøjskolernes censorsekretariat

1 apr. 20091 aug. 2014

Adjunkt, University College Sjælland

1 aug. 20061 apr. 2009

Udviklingskonsulent, VIFFOS (Videncenter for Fødevarer og Sundhed)

1 aug. 20061 apr. 2013

Auditor, Subcontractor, BVQI (Bureau Veritas)

1 aug. 20031 aug. 2006

Medlem af censorkorps Ankerhus/Suhr Seminarium

1 aug. 20031 aug. 2006

Kemiker, QA afd., Mikrobiologisk Laboratorium, Novo Nordisk

1 aug. 20031 aug. 2006

Kvalitets- og udviklingschef, Nutana A/S

1 aug. 20001 aug. 2003

Laboratorieleder, Mikrobiologisk Laboratorium, Alfred Jørgensens Laboratorium A/S

1 mar. 19971 dec. 1999

Laboratorieleder, Mikrobiologisk Kontrollaboratorium, Novo Nordisk

1 aug. 19961 jun. 1997

Akademisk medarbejder, Københavns Universitet

1 feb. 19951 sep. 1995

Praktikant, Kvalitets og produktudvikling, Steff Houlberg Slagterierne

1 aug. 19921 aug. 1993

Emneord

  • Sundhed, ernæring og livskvalitet
  • Innovation
  • fødevarer
Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.