Billede af Benedikte Vilslev Petersen
20012020

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

Uddannelse: Folkeskolelærer samt cand.pæd. almen pædagogik/ Lektor ved VIAUC Læreruddannelsen i Aarhus/ Censorformand for Pædagogik og Lærerfaglighed/ Næstformand for læreruddannelsens samlede censorformandskab/ Lokal FoU-koordinator ved læreruddannelsen i Aarhus

 

Kompetencer

Kompetencegivende kurser:
Uddannelsesbetegnelse: Akademisk engelsk
Fag: Engelsk
Uddannelsesinstitution: VIA Efter- og videreuddannelse
Land: Danmark
Antal dage: 10.0
Afslutningsdato: 13/11/2015
Uddannelsesbetegnelse: Pre-forskerskole
Fag: Forskning
Uddannelsesinstitution: VIAUC
Land: Danmark
Antal dage: 4.0
Afslutningsdato: 2015
Uddannelsesbetegnelse: Engelsk-kursus
Fag: Engelsk
Uddannelsesinstitution: VIA International
Land: Danmark
Antal dage: 10.0
Afslutningsdato: 2015
Uddannelsesbetegnelse: Aktionsforskning
Fag: forskning
Uddannelsesinstitution: VIAUC læreruddannelsen i Aarhus i samarbejde med Ålborg Universitet
Land: Danmark
Antal dage: 10.0
Afslutningsdato: 2009
Uddannelsesbetegnelse: Videnskabsteori
Fag: Videnskalbsteori
Uddannelsesinstitution: Aarhus Universitet
Land: Danmark
Antal dage: 8.0
Afslutningsdato: 2005
Uddannelsesbetegnelse: Udvikling af forskning i Seminarieregi
Fag: Forskning
Uddannelsesinstitution: Aarhus Lærerseminarium og Roskilde Universitetscenter
Land: Danmark
Afslutningsdato: 2001

Sprogkundskaber:
Sprog: Engelsk
Niveau: Forhandlingsniveau

Organisatoriske kompetencer:
Networking: Nogen erfaring
Administration: Flere års erfaring
Koordinering: Professionel

Arbejdsområder

Primære arbejdsområder:

Undervisning, vejledning og eksamination knyttet til læreruddannelsens pædagogiske moduler/ Undervisning, vejledning og eksamination knyttet til professionsbachelorprojekter - dansk og musik/ Undervisning og vejledning ved specialiseringsmodulerne: Dansk i den åbne skole og Kulturmøder i skolen/ Undervisning og vejledning ved valgmodulet: Eksistensdidaktik/ Undervisning ved Adjunktakademiet, Professionsdidaktik 2, Adjunktvejleder/ Koordinering af vidensflow ved LU i Aarhus/ Censorformandsopgaver knyttet til Pædagogik og Lærerfaglighed samt til censorformandskabet generelt



Øvrige arbejdsområder:

Medredaktør ved forlaget Klims pædagogiske serier

 

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Almen Pædagogik, Cand. pæd. , Danmarks Pædagogiske Universitet

Dimissionsdato: 31 aug. 2005

Dansk Musik, Folkeskolelærer, VIA University College

Dimissionsdato: 30 jun. 1986

Ansættelser

Formand for Læreruddannelsens censorformandskab

7 jan. 2021 → …

Næstformand; Læreruddannelsens censorformandskab, Læreruddannelsens Leder Netværk

1 jan. 20177 jan. 2121

Konstitueret formand; Nationale faggruppe for Lærerens Grundfaglighed, Læreruddannelsens Leder Netværk

1 aug. 201631 dec. 2016

Formand; Nationale faggruppe for Pædagogik og lærerfaglighed, Læreruddannelsens Leder Netværk

1 jan. 201631 dec. 2018

Lokal FoU-koordinator, VIA University College

1 jan. 201631 dec. 2020

FoU-program: Eksperimenteren og kontinuerligt samarbejde med praksis, VIA University College

jan. 2016dec. 2016

Censorformand; Pædagogik og lærerfaglighed, Læreruddannelsens Leder Netværk

1 aug. 2014 → …

FoU-program: Undersøgelse og udvikling af almene lærerkompetencer, VIA University College

aug. 2014dec. 2016

Videnmedarbejder, VIA University College

1 jan. 201431 dec. 2018

Censorformand; Almen didaktik, Læreruddannelsens Leder Netværk

1 aug. 20111 aug. 2014

Emneord

  • pædagogik
  • Didaktik
  • Pædagogik
  • Lærerfaglighed
  • Praktik
  • Prøver og evaluering