Billede af Birgit Raundahl Koldsø

Birgit Raundahl Koldsø

Socialrådgiver, Lektor / uddannelseskoordinator, Cand.pæd. i pædagogisk psykologi, Master en Métodos y Técnicas de investigación social / Master i metoder i social forskning, Licenciada en trabajo social /Cand. socialt arbejde

20112019

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

Lektor med primært ansvar for undervisning med fokus på børn, unge og familier i udsatte positioner. 

Uddannelseskoordinator for den sociale diplomuddannelse, landssamarbejde og kvalitetsansvarlig. Modulansvar for Børn- og unge-retningen, Børnerådgiverretning, Praktikvejledning.

Proces- og projektledelse, herunder landssamarbejde ml. UC-sektoren og Socialstyrelsen omkring Børnekataloget.

 

Kompetencer

Sprogkundskaber:
Dansk, Spansk og Engelsk

Forsknings- og udviklingsområder

Forskning i ICS og børn og unge med minoritetsbaggrund

Forskning i Resiliensprocesser hos unge i udsatte positioner:

  • fra et ungeperspektiv 
  • fra et myndighedsrådgiverperspektiv
  • fra et behandlerperspektiv

Forskning omkring børn, unge og voksne i udsatte positioner i Latinamerika:

  • børnearbejde, familie- og lokalsamfund
  • kønsperspektiv og vold
  • kvindelige sexarbejdere

Arbejdsområder

Lektor i socialt arbejde

Socialfaglig koordinator 

Projektleder

 

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Cand. pæd. i pædagogisk psykologi, Aarhus Universitet

1 sep. 20191 jun. 2021

Dimissionsdato: 30 jun. 2021

Master i i Metoder i Social Forskning, Master, Universidad de El Salvador

1 aug. 200530 jun. 2008

Dimissionsdato: 30 jun. 2008

Kandidat i Socialt arbejde, Kandidat, Universidad Luterana Salvadoreña

1 aug. 199930 jun. 2002

Dimissionsdato: 30 jun. 2002

Socialrådgiver, Professionsbachelor, UC SYD

1 feb. 198431 jan. 1987

Dimissionsdato: 31 jan. 1987

Proceskonsulent, Rambøll

1 feb. 201530 okt. 2015

Projektleder, VIA University College

1 feb. 201230 okt. 2012

Ansættelser

Socialrådgiver, Herning Kommune

20082009

International Programkoordinator, UBV/SOL: Solidaritet med Latinamerika

20052008

Konsulent & timelærer, Universidad Luterana Salvadoreña

20032005

Internationalt Udviklingsarbejde, IBIS - Centralamerika

20012003

International Socialrådgiver, FUNPADEM, Costa Rica

20002001

Internationalt udviklingsarbejde, MS/Aktions Aid - Centralamerika

19931999

Socialrådgiver, Aalborg Kommune

19901993

Socialrådgiver, Bramming Kommune

19871989

Emneord

  • Socialt arbejde og sociale forhold
  • Praktikvejledning
  • Teoriudvikling
  • Metodeudvikling
  • Forskningsmetoder
  • Børn og unge
  • Udsathed
  • Børn i udsatte positioner
  • unge i udsatte positioner
  • resiliens og resiliensprocesser
  • Familier i udsatte positioner