Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Forsknings- og udviklingsområder

Jeg er en strategisk stærk og analytisk tænkende teamplayer, der kan bidrage med mere end 21 års national og international ledererfaring med, personaleledelse, administration og forvaltning samt driftsledelse, projektledelse og Human Ressource Management.

Stillinger som hhv. Chief Operating Officer (COO), Administrations- og HR-chef samt Stabschef har bibragt mig en robust erfaring med driftsledelse og administration samt målrettet kompetence- og talentudvikling af medarbejdere på mange forskellige niveauer mhp. at øge den forretningsmæssige performance samt organisatoriske robusthed på både taktisk, operationelt og strategisk niveau.

Som person er jeg resultatorienteret og analytisk med fokus på procesoptimering. Jeg finder min motivation i at udvikle mennesker og dyrker forskellighed i opgaveløsningen. Herunder har jeg fokus på at nedbryde organisatoriske barrierer og skabe resultater gennem målrettet kompetenceudvikling, vejledning og sparring på alle niveauer.


“Care about your employees, develop your employees, and set the scene for success”

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Master i Militære Studier, Flex module Advanced Operations, Major, Forsvarsakademiet

25 apr. 201626 okt. 2016

Dimissionsdato: 26 okt. 2016

Human Resource Management, MasterClass MCH, HR-Manager , Probana

1 okt. 201417 sep. 2015

Dimissionsdato: 17 sep. 2015

Master, Master of Business Administration in Strategic Management , Business Institute

20122014

Dimissionsdato: 12 jun. 2014

Operationel og taktisk - Ledelse, Videreuddannelsestrin/I Kaptajn, Forsvarsakademiet

8 aug. 20116 jul. 2012

Dimissionsdato: 6 jul. 2012

Officersgrunduddannelse , Ledelse - taktisk niveau (Premierløjtnant), Forsvarsakademiet

2 aug. 200430 jun. 2007

Dimissionsdato: 30 jun. 2007

Ansættelser

Regional InterForce Ambassadør, InterForce

dec. 2020 → …

Chief Operating Officer, Ladegaard Partner

jan. 2019aug. 2021

Project Manager, Scanfiber Composites

jun. 2018nov. 2019

Stabschef (Major), Militærpolitiet, Forsvaret

okt. 2016jun. 2018

HR- & Administrationschef, Militærpolitiet, Forsvaret

maj 2014jan. 2017

Afdelingschef, Militærpolitiet, Militærpolitiet, Forsvaret

jan. 2007maj 2014

Specialist, Militærpolitiet, Militærpolitiet, Forsvaret

aug. 2001feb. 2004

Netværk

Seneste eksterne samarbejde på lande-/områdeniveau. Dyk ned i detaljerne ved at klikke på prikkerne eller