Billede af Dorte Vangsø Rasmussen

Dorte Vangsø Rasmussen

Vicedirektør, Cand.scient.pol.

20202020

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

Vicedirektør i Videreuddannelsen på Københavns Professionshøjskole med ansvaret for efter- og videreuddannelser inden for velfærdsområderne (det sociale voksen- og børneområde, beskæftigelse, psykiatri, demens, teknologi, sundhed- og ernæring mv.)
Har 15 års erfaring fra den kommunale sektor, hvor jeg har varetaget ledelsesfunktioner på forskellige niveauer særligt inden for social, sundhed- og ældreområdet.  

Har stor erfaring med topledelse i politisk styrede organisationer. 

Er optaget af at udvikle organisationer og menneskerne i dem, så der kan leveres de ønskede resultater.

Vil gerne gennem brede samarbejder bidrage til at løfte de muligheder og løse de problemer, som store dele af velfærdssamfundet i disse år står over for - gennem fokus på kompetenceudvikling og livslang læring .


Kompetencer

Ledelses- og organisationsudvikling, forretningsstrategi, strategisk kommunikation, Offentligt-privat samarbejde, velfærdsteknologi, coaching og analyse.

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Forretningsudvikling, 5 ECTS modul, Copenhagen Business School

Dimissionsdato: 24 feb. 2020

Organisationspsykologi, 2-årig organisationspsykologisk videreuddannelse, www.iga-kbh.dk, Institut for Gruppeanalyse (IGA)

sep. 2013dec. 2014

Dimissionsdato: 4 dec. 2014

Diplom i ledelse, Forvaltningshøjskolen

20092013

Dimissionsdato: 21 jun. 2010

Kandidat, Aarhus Universitet

Dimissionsdato: 1 nov. 2001

Ansættelser

Censor Diplom i ledelse, Censorsekretariatet

1 okt. 2017 → …

Direktør, Faxe Kommune

1 jan. 201530 aug. 2017

Ældre- og Sundhedschef, Lyngby-Taarbæk Kommune

1 maj 201031 dec. 2014

Souschef, Sundhedsafdelingen, Gladsaxe Kommune

1 maj 200830 apr. 2010

Teamleder, visitationen, Gribskov Kommune

1 jan. 200730 apr. 2008

Udviklingskonsulent, Græsted-Gilleleje Kommune

1 mar. 200331 dec. 2006

Udviklingskonsulent, barselsvikar, Hørsholm kommune

1 mar. 200228 feb. 2003