Billede af Heidi Myglegård Andersen

Heidi Myglegård Andersen

Docent, Ph.d. Sundhedsfremme, Special uddannelse til Intensiv sygeplejerske, Merkonom i personaleudvikling, Cand.Mag i sundhedsfremme og Psykologi, MPP - Master in Public Policy

  • Trekroner Forskerpark 4

    4000 Roskilde

    Danmark

20112021

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Forsknings- og udviklingsområder

Docent Professionshøjskolen Absalon, Center for sygepleje, Forskningsleder af programmet "Ulighed i sundhed"

 
What do you want to do ?
New mailCopy

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Ph.d. i Sundhedsfremme, Roskilde Universitet

Dimissionsdato: 31 jan. 2015

Roskilde Universitet

Dimissionsdato: 11 nov. 2011

MPP - Master of Public Policy , Roskilde Universitet

Dimissionsdato: 1 jan. 2009

Merkonom i personaleudvikling

1 jul. 19991 jun. 2001

Dimissionsdato: 1 jun. 2001

Sygeplejerske, Professionshøjskolen Metropol

Dimissionsdato: 1 nov. 1992

Industri Laborant, Slageriskolen i Roskilde

Dimissionsdato: 1 jun. 1988

Special uddannelse Intensiv Sygeplejerske, Herlev Hospital

Cand,mag Psykologi og Sundhedsfremme, Roskilde Universitet

Ansættelser

Undervisningsadjunktur, Færøernes Universitet

1 sep. 201631 jan. 2017

Ekstern Lektor, Roskilde Universitet

1 jul. 2016 → …

Postdoc., Roskilde Universitet

1 sep. 20151 jul. 2016

Ph.d. studernde, Roskilde Universitet

1 apr. 20121 aug. 2015

Videnskabelig assistent, Roskilde Universitet

1 apr. 20111 dec. 2011

Videnskabelig assistent og centerkoordinator for center for sundhedsfremmeforskning, Roskilde Universitet

1 jun. 20101 dec. 2011

Afdelingssygeplejerske; Neonatal afdeling, Roskilde Sygehus

1 jun. 200531 mar. 2008

Klinisk afdelingssygeplejerske, Intensiv afdeling, Hvidovre Hospital

1 jan. 200431 maj 2005

Klinisk Afdelingssygeplejerske, Intensiv afdeling, Herlev Hospital

1 apr. 200231 jan. 2004

Dansk Institut for medicinsk simulation, Herlev Hospital

1 apr. 200231 jan. 2004

Sygeplejerske, Intensiv, Herlev Hospital

1 sep. 19991 apr. 2002

Sygeplejerske, Opvågningsafdeling, Glostrup Hospital

1 apr. 199431 aug. 1999

Sygeplejerske, Neonatal afdeling, Glostrup Hospital

1 nov. 199231 mar. 1994