Personlig profil

Præsentation

Underviser i sygeplejeskeuddannelsen i fagene

  • Mikrobiologi

  • Farmakologi

  • Innovation og bæredygtighed
  • Kvalitetsudvikling og kvalitetssikring

  • Klinisk sygepleje

  • Folkesundhed, miljømedicin og arbejdsmiljø

Vejleder

  • Vejleder studerende på uddannelsens teoretiske og kliniske 1., 2. og 3. år

Udviklings- og forskningsarbejder

  • Se CV

Underviser på Efter- og videreuddannelsen VIA

  • i forskningsmetodologi, herunder kritisk læsning af forsknigslitteratur  
  • Hjerterehabilitering, patientforløb og kvalitetsudvikling

Faglige interesseområder

  • Som underviser har jeg været optaget af ændring af livsstil og levevaner i relation til sundhedsfremme og forebyggelse, herunder dilemmaet mellem patientens autonomi og den sundhedsprofessionelles faglighed.
    Jeg har haft fokus på livsstilsændring udfra områderne kommunikation, sundhedspædagogik, sundhedsopfattelser, sundhedsoplysning og sundhedspolitik.
    Er specielt optaget af hvilke individuelle faktorer og sociale fænomener, der kan have betydning for ændring af kost-, motions-, og rygevaner samt hvordan nye vaner kan opretholdes i hverdagen.

  • De senere år har jeg haft særlig interesse for innovation og entreprenørskab, velfærdsteknologi samt cirkulær økonomi og bæredygtighed.

 

Kompetencer

Sprogkundskaber:
Sprog: Dansk
Niveau: Modersmål
Sprog: Engelsk
Niveau: Forhandlingsniveau
Sprog: Tysk
Niveau: Øvet
Sprog: Norsk
Niveau: Øvet
Sprog: Svensk
Niveau: Øvet

Organisatoriske kompetencer:
Projektledelse: Flere års erfaring
Networking: Flere års erfaring
Fundraising: Flere års erfaring
Administration: Flere års erfaring
Ledelse: Flere års erfaring

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Innovation og entreprenørskab, Mastermodul for undervisere: CEI 5 ECTS, Professionsfagligt Entrepreneurskab, Aarhus Universitet

1 mar. 201330 jun. 2013

Dimissionsdato: 30 jun. 2013

Sundhedsvidenskabelig kandidatuddannelse, Cand.scient.san., Aarhus Universitet

Dimissionsdato: 30 jun. 2004

sundhedsvidenskabelige fag, Suppleringsuddannelse i Sundhedsvidenskab, Aarhus Universitet

Dimissionsdato: 30 jun. 2000

pædagogik, Pædagogisk Diplomuddannelse (PD) i Almen Pædagogik, Syddansk Universitet

Dimissionsdato: 30 jun. 1999

pædagogik, Sygeplejefaglig Diplomeksamen med speciale i Uddannelse og Undervisning, Aarhus Universitet

Dimissionsdato: 30 jun. 1996

sygepleje, Autoriseret sygeplejerske, Sygeplejeskolen i Odense

Dimissionsdato: 17 mar. 1985

Ansættelser

Sygeplejelærer, Sygeplejeskolen i Silkeborg

1 aug. 199620 aug. 2009

Sygeplejelærer, Sygeplejeskolen i Silkeborg

1 feb. 199328 feb. 1995

1. Assistent, Silkeborg Centralsygehus

1 feb. 198731 jan. 1993

Sygeplejerske, Sygehus Sønderjylland

17 mar. 198531 jan. 1987

Fingeraftryk

Dyk ned i forskningsemnerne, hvor Iben Lovring er aktive. Disse emneetiketter kommer fra dennes persons arbejder. Sammen danner de et unikt fingerprint.
  • 1 Lignende profiler

Samarbejde og topforskningsområder i de sidste fem år

Seneste eksterne samarbejde på lande-/områdeniveau. Dyk ned i detaljerne ved at klikke på prikkerne eller