Personlig profil

Arbejdsområder

Underviser og bachelorvejleder i dansk på læreruddannelsen i København.

 

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Kandidat i didaktik (dansk), Cand.pæd. i didaktik (dansk), Aarhus Universitet

Dimissionsdato: 23 sep. 2019

Professionsbachelor, Folkeskolelærer, UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole

Dimissionsdato: 23 jun. 2011

Ansættelser

Lektor i dansk (frikøbt og projektansat), University of Iceland

1 aug. 202231 jul. 2023

Adjunktvikar, Københavns Professionshøjskole

1 aug. 202131 jul. 2023

Faglig støttelærer (didaktik, dansk), Aarhus Universitet

1 okt. 201931 jul. 2021

Lærer (dansk), Gladsaxe Kommune

1 okt. 201931 jul. 2021

Faglig støttelærer (dansk som andetsprog), Københavns Kommune

20162017

Lærer (dansk), Høje Tåstrup kommune

20112015