20032021

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

Lektor, cand. jur, ph.d


Kompetencer

Projektledelse: Flere års erfaring
Networking: Flere års erfaring
Administration: Flere års erfaring
Ledelse: Nogen erfaring

Arbejdsområder

Primære arbejdsområder:
Socialret, børn og unge, forvaltningsret, beslutningsteori

Øvrige arbejdsområder:
Undervisning, formidling, forskning

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Roskilde Universitet

1 sep. 201113 dec. 2014

Dimissionsdato: 14 dec. 2014

cand.jur

Ansættelser

Lektor, Professionshøjskolen Metropol

sep. 2014 → …

Ph.d.stipendiat, Roskilde Universitet

1 sep. 20111 sep. 2014

Lektor, Professionshøjskolen Metropol

mar. 2009sep. 2011

Konsulent, Socialcenter Nørrebro, Københavns Kommune

feb. 2008feb. 2009

Adjunkt/lektor, Professionshøjskolen Metropol

sep. 2001feb. 2008

Fuldmægtig/souschef, Socialministeriet

okt. 1999aug. 2001

Fuldmægtig (turnus), Danish Regional State Administration, Family Law Section

aug. 1998aug. 1999

Fuldmægtig (turnus), Udlændingestyrelsen

nov. 1997okt. 1998

Fuldmægtig, Socialministeriet

maj 1991jan. 1997

Emneord

  • udsatte unge
  • børn
  • socialret
  • anbringelse uden for hjemmet