Billede af Jacob Christensen
20142018

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Statskundskab, Ph.d., Københavns Universitet

1 nov. 19891 dec. 1992

Dimissionsdato: 1 dec. 1992

Statskundskab, Cand.scient.pol., Københavns Universitet

1 sep. 19831 feb. 1989

Dimissionsdato: 1 feb. 1989

Ansættelser

Lektor, Syddansk Universitet

1 sep. 200831 jul. 2012

Lektor, Umeå University

1 aug. 200015 maj 2008

Lektor, Mittuniversitetet

1 mar. 199931 jul. 2000

Lektor, Linköping University

1 aug. 199828 feb. 1999

Ekstern lektor, Københavns Universitet

1 aug. 199731 jul. 1998

Forskningslektor, Københavns Universitet

1 aug. 199631 jul. 1997

Lektorvikar, Københavns Universitet

1 aug. 199531 jul. 1996

Forskningsadjunkt, Københavns Universitet

1 feb. 199431 jul. 1995

Forskningsstipendiat, Københavns Universitet

1 feb. 199231 mar. 1993

Ph.d.-stipendiat, Københavns Universitet

1 nov. 198931 okt. 1991

Emneord

  • Socialt arbejde og sociale forhold
  • socialpolitik og sociallovgivning
  • Dansk politik
  • Nordisk politik
  • Statskundskab
  • udsatte voksne
  • Socialt arbejde
  • beskæftigelsesområdet
Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.