Billede af Krishna Husted Vijayarankan
20172023

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

Jeg er uddannet jurist og underviser på socialrådgiveruddannelsen i socialret inden for området udsatte børn og unge. Derudover underviser jeg i forvaltningsret samt i organiseringen på det sociale område.

Jeg er nysgerrig på samarbejdet på tværs hvor jeg, med afsæt i mit indgående kendskab til socialfaglig, familieretlig og forvaltningsretlig lovgivning, har undersøgt rammerne for det tværprofessionelle samarbejde mellem fagpersoner. Det har jeg blandt gjort med gode kollegaer i bogen Udveksling af oplysninger på det sociale område. 

Mine primære kompetencer ligger inden for lovgivningen om børn og unge i udsatte positioner og deres familier samt samarbejdet med disse. Lige nu er jeg optaget af Barnets Lov, der ventes at træde i kraft i løbet af efteråret 2023. 

I mit møde med den kommunale praksis er jeg nyserrig og undersøgende, og jeg bestræber mig i min undervisning på at sikre stærk kobling mellem teori og praksis. 

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Cand. jur, Speciale: Retten til sociale foranstaltninger for børn på asylcentre, Aarhus Universitet

Dimissionsdato: 1 dec. 2015

Ansættelser

Lektor, VIA University College

1 jan. 2022 → …

Kontorchef Aarhus Retshjælp

mar. 2021dec. 2021

Lektor, VIA University College

1 aug. 201631 mar. 2021

Repræsentant, Dansk Røde Kors

1 mar. 201631 jul. 2016

Projektmedarbejder, Dansk Flygtningshjælp Ungdom

20152016

Stud. jur. Advokatkompagniet

1 okt. 201330 sep. 2014