Intet billede af Lene Folkmann Ipsen

Lene Folkmann Ipsen

Lektor, Sygeplejerske, Sundhedsplejerske, Master i Voksenuddannelse

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Kompetencer

Været uddannet sygeplejerske i 40 år d. 28/2 2021

Har 8 års praksiserfaring som sygeplejerske på hospital, her arbejder jeg som Gynækologisk, Obstetrisk og kirurgisk sygeplejerske. Samt et år på Pædiatrisk afdeling.

I primærområdet har 1 års erfaring som hjemmesygeplejerske. 1 års erfaring som skolesygeplejerske og næsten 5 års erfaring som Sundhedsplejerske.

Har 5 års erfaring som underviser på Social og sundhedsuddannelserne (SOSU) og var med til at udvikle og implementere SOSU - uddannelserne efter den nye reform.

Har 7 års erfaring som Kursuskonsulent/kursusleder i Kursusafdelingen på Bornholms Sundheds og sygeplejeskole. Her udviklede, tilrettelagde og afviklede kurser til alle der var uddannet i sundhedssektoren og andre faggrupper samt dem der havde introduktionsforløb til uddannelserne. Undervisning eller kursusforløbet blev afviklet på skolen, på arbejdspladsen og uddannelsesforløb på Færøerne. Udviklet praktikvejlederkurser og Klinisk vejlederkurser.

I denne periode var udviklede, gennemførte eller deltog i flere udviklings- og forskningsprojekter.

Som sundhedsplejerske har jeg undervisningserfaring i forhold til familier, børn, unger, forældre og tværprofessionelle samarbejdspartnere.

Undervist af to omgange på Sygeplejestudiet. den seneste ansættelse er fra 2008.

Har været ekstern Censor for Sygeplejerskeuddannelsen og er for nuværende ekstern Censor for sundhedsplejerskeuddannelsen. Og endelig censor for diplomuddannelser.

Undervisning

Underviser i Pædagogik, Sundhedspædagogik, Folkesundhed (herunder social,  ulighed i sundhed og sundhedsprofiler), Innovation, Multisyge og kliniske lederskab.

På det Tværprofessionelle forløb underviser jeg i begrebet tværprofession, rammer, etik, kommunikation, samarbejde, konflikthåndtering, arbejdslogikker.

Underviser på et 6 ugers valgfag: Familiesygepleje til familier, børn og unge. Emnerne er Familiesygepleje, indlagte børn og unge, når børn og uge er pårørende, kropsopfattelse og seksualitet, mental sundhed (herunder Etnicitet og teknologi), social ulighed hos familier.

Har undervisningsforløb sammen med studenterundervisere til HF- elever.

Underviser på Kliniks vejlederkurser.

Arbejdsområder

Underviser på semester 1, 3, 4, 5 og 7. Er semesteransvarlig på 4. semester. Underviser på de tværprofessionelle perioder/forløb på semester 1 og 5. Er semesteransvarlig for det tværprofessionelle forløb på semester 5 hvor sygeplejeuddannelsen samarbejder med KP eller eksterne partnere fra praksis.

Er vejleder og eksaminator på semester 4,5 og 7 (Bacheloropgaven) og er eksaminator på semester 6.

Er lokal international koordinator og er Arbejdsmiljørepræsentant for BHsund.

Tilknyttet samarbejdspartnere i primærområdet på Bornholm. Har sammen med koordinerende kliniks vejleder udviklet ”Refleksionsforum for sygeplejestuderende” i kommunen.

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

lektorbedømmelse

30 jun. 20087 sep. 2010

Dimissionsdato: 7 sep. 2010

2007 Master i voksenuddannelse ved Danmarks Pædagogiske Universitet, København

1 aug. 200525 jun. 2007

Dimissionsdato: 25 jun. 2007

2000 Pædagogiske diplomuddannelse i Voksenpædagogik og uddannelsesplanlægning ved Danmarks Lærerhøjskole i København

3 aug. 199829 jun. 0200

Dimissionsdato: 29 jun. 2000

Sundhedsfaglig diplomuddannelse til sundhedsplejerske, Danmarks Sygeplejerske Højskole ved Århus Universitet, afdelingen i København.

1 jul. 198920 jun. 1990

Dimissionsdato: 20 jun. 1990