Spring til hovednavigation Spring til søgning Spring til hovedindhold

Personlig profil

Præsentation

Jeg er leder i Forskningscenter for Pædagogik og Deltagelse i VIA UC og faglig leder i Nationalt center for forskning i Udsathed blandt Børn og Unge (NUBU). I Pædagogik og Deltagelse sætter jeg sammen med de fastansatte docenter og seniorforskere retning for forskningen, som vi dernæst bringer til live med de ca 100 indlånte lektorer og adjunkter fra uddannelserne. I NUBU organiserer og driver jeg, sammen med medledere, styregruppe og sekretariat,  professionshøjskolernes sektorarbejde omkring forskning i udsathed. Her er 16 docenter og seniorforskere i forskergruppen. Min hovedopgave er at sikre kvalificeret udmøntning af de 55 mio., vi har modtaget fra forskningsreserven. Det indebærer indtil videre, at vi engagerer ca 50 forskere fra sektoren samt et væld af samarbejdspartnere fra vores praksis-omverden. Samlet er mit fokus på kollaborativt organiseret forskning ind i temaerne pædagogik, udsathed og deltagelse. Empirisk er vores forskning i spil i alt fra dagtilbud og forvaltninger over folkeskoler og klubber til herberger og opholdssteder.

 

Min egen forskning tager afsæt i at jeg, siden min uddannelse til pædagog, har været optaget af, hvad pædagogik og socialpædagogik er. I min forskning har jeg forfulgt dette tema, så den centrerer sig om mødet mellem socialpædagogik og de mennesker, som socialpædagogik retter sig mod. Det er i min optik dér, vi kan se om og i fald hvordan, socialpædagogik som en form for hjælp, hjælper.

 

Socialpædagogik retter sig som fag mod alle mulige eksklusionssituationer i vores samfund, hvorfor min forskning finder sted i alle mulige sammenhænge. Det kan være med tidligere hjemløse som indgår i et NGO-projekt, der skal hjælpe dem ud af hjemløshed og hvor forskningsspørgsmålet går på, hvordan de oplever den form for hjælp. Det kan være i mødet mellem en evidensbaseret manual og socialpædagogik som fag, hvor undersøgelsen går på, hvorfor socialpædagoger afviger fra den detaljerede og handlingsanvisende manual.

 

På den måde forfølger min forskning hele tiden det empiriske, fascinerende og mangefacetterede møde mellem faget og mennesker, fordi jeg mener det er her, vi kan danne os forståelser af, hvordan socialpædagogik bedst lykkes med ambitionen om at hjælpe.

Kompetencer

Andre læringsforløb:
Beskrivelsen: Aktionslæringskonsulent
Uddannelsessted: ProKal, VIA
Afslutningsdato: null/2012

Sprogkundskaber:
Sprog: Engelsk
Niveau: Øvet

Organisatoriske kompetencer:
Projektledelse: Flere års erfaring
Networking: Flere års erfaring

Arbejdsområder

Primære arbejdsområder:

Forskningsledelse i Professionshøjskolesektoren og egen forskning i socialpædagogik og mennesker i udsathed.

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

phd-uddannelse, Phd, Socialpædagogik i forskellige former i lyset af Luhmanns systemteori. En empirisk undersøgelse af, hvad der sker i situationer, hvor den evidensbaserede manual ikke følges., Aalborg Universitet

1 sep. 20158 nov. 2019

Dimissionsdato: 8 nov. 2019

Kandidat i Pædagogisk Sociologi, Danmarks Pædagogiske Universitet

Dimissionsdato: 1 jan. 2008

Pædagog, Peter Sabroe Seminariet

Dimissionsdato: 1 jan. 2002

Andet, A.R.T.-sentret, Sandnes, Norge

… → 2012

Emneord

  • Socialt arbejde og sociale forhold
  • socialpædagogik
  • Luhmanns systemteori
  • anbragte børn og unge
  • frivillighed
  • pædagogik
  • metoder
  • Børn og unge
  • Udsathed
  • socialpædagogik
  • evidensbaserede manualer
  • Luhmanns systemteori
  • Aggression Replacement Training
  • plejefamilier

Fingeraftryk

Dyk ned i forskningsemnerne, hvor Lotte Junker Harbo er aktive. Disse emneetiketter kommer fra dennes persons arbejder. Sammen danner de et unikt fingerprint.
  • 1 Lignende profiler