Intet billede af Marianne Brodersen

Marianne Brodersen

Ph.d., Lektor

20092021

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

Jeg er lektor og ph.d., uddannet cand. mag. i Pædagogik samt sygeplejerske. Jeg har undervist på universiteter, professionshøjskole samt efter-videreuddannelse. I mit ph.d.-projekt har jeg undersøgt velfærdsarbejdets viden om børn, som skolen har vanskeligheder med.

Kompetencer

Sprogkundskaber:
Sprog: Dansk
Niveau: Modersmål
Sprog: Engelsk
Niveau: Forhandlingsniveau
Sprog: Svensk
Niveau: Øvet
Sprog: Tysk
Niveau: Øvet

Organisatoriske kompetencer:
Projektledelse: Flere års erfaring
Networking: Flere års erfaring
Ledelse: Nogen erfaring

Arbejdsområder

Jeg beskæftiger mig med uddannelse, forskning og udvikling i relation til det professionsfaglige arbejdsfelt. Jeg har været projektleder på forsknings- og udviklingsprojektet "Pædagogisk arbejde i skolen efter reformen: Fælles skabelse af viden og nye faglige praksisser i samspillet mellem skole- og fritidspædagogiske traditioner". I de deltagerorienterede projekter IMODUS og DUR har jeg beskæftiget mig med kønnede kulturer i uddannelse. Aktuelt indgår jeg i følgeforskningsprojektet 'Livshuset', med fokus på udvikling af skole og dagtilbud i konteksten af lokalsamfund.

Jeg underviser i pædagoguddannelsens specialisering social- og specialpædagogik, praktik samt i tværprofessionalitet. Disse områder indgår også i mit ph.d.-projekt, der har fokus på velfærdsprofessionelles viden om børn, der opleves som 'forstyrrende' i skolen.

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Cand. mag., Københavns Universitet

Dimissionsdato: 1 mar. 2010

Sygeplejerske, Sygeplejeskolen ved Rigshospitalet

Dimissionsdato: 1 sep. 1987

Diplomuddannelse, Aarhus Universitet

Ansættelser

Undervisningsassistent, Danmarks Pædagogiske Universitet

aug. 2011jun. 2012

Underviser, University College Sjælland

feb. 2011jun. 2011

Ekstern lektor, Københavns Universitet

1 sep. 201030 aug. 2012

Videnskabelig assistent, Danmarks Pædagogiske Universitet

1 mar. 201030 aug. 2010

Ekstern underviser og vejleder, Aarhus Universitet

20092011

Videnskabelig assistent, Danmarks Pædagogiske Universitet

2009

Konsulent, underviser, Københavns Universitetshospital

20072011

Projektmedarbejder, Danmarks Pædagogiske Universitet

20062009