Billede af Nadja Holmgaard Lysen
20122021

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

Jeg arbejder som samfundsvidenskabelig lektor ved Socialrådgiveruddannelsen i Roskilde. Mine erfaringer spænder bredt over det sociale område i krydsfeltet mellem forskning, uddannelse, politik og praksis. Jeg har tidligere været ansat som socialfaglig konsulent i Københavns Kommune, hvor jeg har arbejdet med anbragte og tidligere anbragte børn og unge. Jeg har samtidig været tilknyttet Kandidatuddannelsen i Socialt Arbejde som undervisningsassistent. Herudover har jeg en bred erfaring fra blandt andet ansættelser hos Socialministeriet, Danmarks Evalueringsinstitut, Lærernes A-kasse og Familie- og Arbejdslivskomissionen samt mange år indenfor frivilliget socialt arbejde - i både dansk og international kontekst. Mit karrieremål er at være med til at forbedre rammerne for og indsatsen på det sociale område i Danmark. Her ser jeg primært faglig formidling, forskning, evaluering samt innovation og udviklingsprojekter, som de felter, hvor jeg kan gøre mig gældende med mine kompetencer og mit engagement.


Kompetencer

Kompetencegivende kurser:
Uddannelsesbetegnelse: Kompetenceudviklingskursus for undervisere
Fag: Didaktik
Uddannelsesinstitution: UCSJ
Land: Danmark
Afslutningsdato: null/1/2015

Sprogkundskaber:
Sprog: Dansk
Niveau: Modersmål
Sprog: Engelsk
Niveau: Forhandlingsniveau
Sprog: Tysk
Niveau: Øvet

Organisatoriske kompetencer:
Projektledelse: Flere års erfaring
Networking: Flere års erfaring
Fundraising: Flere års erfaring
Administration: Flere års erfaring
Ledelse: Nogen erfaring

Arbejdsområder

Primære arbejdsområder:
Undervisning i samfundsvidenskab International koordinator Praktikkoordinering Modulkoordinator Moduludvikling Forskning Udviklingsaktiviteter Udvikling og afvikling af Den Sociale Diplomuddannelse

Øvrige arbejdsområder:

Tillidsrepræsentant


Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Cand.soc., Aalborg Universitet

Dimissionsdato: 30 jun. 2010

Bachelor, Roskilde Universitet

Dimissionsdato: 1 jan. 2005

Ansættelser

Censor på Socialrådgiveruddannelsen, Professionshøjskolernes censorsekretariat

1 sep. 201431 aug. 2018

Undervisningsassistent, Aalborg Universitet

1 aug. 201130 jun. 2012

Gæsteforelæser, Aalborg Universitet

aug. 2010sep. 2010

Socialfaglig konsulent, De 4 Årstider

1 maj 200930 nov. 2012

Studentermedhjælper, Indenrigs- og Socialministeriet

1 maj 200830 maj 2009

Evalueringsmedarbejder, Danmark Evalueringsinstitut

1 sep. 200730 nov. 2008