Billede af Pernille Lomholt Christensen

Pernille Lomholt Christensen

Cand. Mag. dansk og samfundsfag, Master i IKT og læring

20142019

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

Jeg er ansat som underviser på Efter- og videreuddannelsen i Professionshøjskolen Absalon. Jeg underviser primært på it- og medierelaterede moduler både på den pædagogiske og den erhvervspædagogiske diplomuddannelse.

Jeg løser også opgaver i Center for Undervisningsmidler (CFU) hvor jeg er it- og mediekonsulent. Her indgår jeg som vejleder i forhold til folkeskolelærere og digitale læremidler og i større kommunale projekter, der indbefatter både vejledning, facilitering af processer og kursusvirksomhed.

Jeg har været ansat i denne stilling siden august 2015. Før dette har jeg fra november 2012 været kombinationsansat i CFU og på et 10. kl. center i Storkøbenhavn.

Jeg har bla. deltaget i udviklingsprojekter, hvor innovation af e-læring var centralt. Her eksperimenteres med muligheder for at udnytte teknologiens potentiale i forhold til udvikling af læringsressourcer og læring/undervisning uafhængigt af tid og rum.

Mine faglige interesser kredser om digitale teknologier i didaktiske sammenhænge. Udvikling af undervisningsformater, hvor teknologier spiller en væsentlig rolle for både underviser og den lærende. En forlængelse af denne interesse peger på mulighederne for at skabe større mobilitet i uddannelse, så vores region kan blive løftet. Dette gælder både i forhold til Efter- og videreuddannelse af lærere på grundskole- og ungdomsuddannelsesniveau.

 

 

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Master, Aalborg Universitet

1 sep. 20081 jul. 2010

Dimissionsdato: 1 jul. 2010

Folkeskolelærer, N. Zahles lærerseminarium

1 sep. 20021 dec. 2003

Dimissionsdato: 1 dec. 2003

Cand. Mag., Københavns Universitet

1 sep. 19913 jan. 1998

Dimissionsdato: 1 mar. 1998

Ansættelser

CFU konsulent, CFU-Sjælland

1 nov. 201231 jul. 2015

Lærer, 10´eren i Glostrup

1 aug. 20031 jul. 2015

HF underviser, Vestegnen HF & VUC

1 jan. 19991 jul. 2003
Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.