Billede af Simon Olling Rebsdorf
19982021

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

Simon er passioneret omkring, hvordan vi kan skabe en bedre fremtid gennem videnskabelig og teknologisk udvikling og innovation. Naturvidenskabelig dannelse har været Simons røde tråd det meste af arbejdslivet. Siden 2000 har han arbejdet professionelt inden for naturvidenskab og teknologi og disses forskning, kommunikation, innovation, filosofi og finansiering. Tværfaglig uddannelsesbaggrund i naturvidenskab, videnskabs- og teknologihistorie og -filosofi, naturfagsdidaktik og journalistik.

Flere års erfaring med netværks- og projektledelse, uddannelsesforskning, fundraising, ledelse og eksekvering af udviklingsprocesser, kreativ idéudvikling og innovation og kommunikationsrådgivning.

Kompetencer

Mange års erfaring med scienceuddannelse

Projektledelse (+10 år)

Udvikling af læremidler inden for naturfag (11 år)

Forsknings- og videnskabskommunikation samt pressehåndtering (7 år 

Fundraising (7 år)

Projektudvikling (6 år)

Netværksledelse (4 år)

Scienceuddannelsesforskning og -udvikling (3 år)

Undervisningskompetence i fysik i gymnasietskolen

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Fundraising Manager, 10 ECTS, IBA Erhvervsakademi Kolding

aug. 2018nov. 2018

Dimissionsdato: 30 nov. 2019

Netværksledelse, Modul på diplomuddannelsen i ledelse, Efter- og videreuddannelse

aug. 2019okt. 2019

Dimissionsdato: 31 okt. 2019

Journalistik og videnskabskommunikation, Diplomuddannelsen i fagjournalistikk, Danmarks Medie- og Journalisthøjskole

1 sep. 20071 jul. 2008

Dimissionsdato: 1 jul. 2008

Adjunktpædagogikum, Aarhus Universitet

1 feb. 20061 jul. 2006

Dimissionsdato: 1 jul. 2006

Videnskabsstudier, Ph.d., Aarhus Universitet

1 sep. 20011 aug. 2004

Dimissionsdato: 4 dec. 2004

Videnskabshistorie, Cand.scient., Aarhus Universitet

19982000

Dimissionsdato: 4 jan. 2000

Fysik, bachelor, Københavns Universitet

19931997

Dimissionsdato: 30 jul. 1997

Ansættelser

Netværksleder, projektleder og udviklingskonsulent, Naturvidenskabernes Hus

20172020

Forlagsredaktør, naturvidenskabelige publikationer, Aarhus Universitetsforlag

20152017

Beskikket censor, Aarhus Universitet

2014 → …

Projektleder og kommunikationsansvarlig, Naturvidenskabernes Hus

20132015

Kommunikationsmedarbejder, Hospitalsenhed Midt

20122013

Informationsmedarbejder, Internationalt Center for Forskning i Økologisk Jordbrug og Fødevaresystemer

20082012

Fysiklærer (stx), Mercantec

feb. 2007jun. 2007

Adjunkt og administrativ leder, Naturvidenskabeligt Fakultet, Aarhus Universitet

1 dec. 20041 dec. 2006

Gæste-ph.d.-forsker, University of Chicago

15 jan. 20031 jul. 2003

Kreativ idéudvikler og innovationskonsulent, Teknologisk Institut

1 jan. 200031 aug. 2001

Emneord

  • dannelse
  • Undersøgelsesdesign, teori og metode
  • kompetenceudvikling
  • innovativ undervisning
  • kreative processer
  • journalistik
  • innovation
  • naturvidenskabelige fag
  • ungdomsuddannelser
  • kommunikation
  • forskning
  • læreruddannelsen
  • kvalitativ metode
  • professionsdidaktik
  • videnskabsteori
  • folkeskolen
  • naturfag
  • matematik
  • Uddannelse, professioner og erhverv
  • interviewundersøgelser
  • kreativitet
  • didaktik
  • aktionslæring