Steen Groðe

Cand comm, Lektor

1989 …2020

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

Steen er uddannet cand.comm., folkeskolelærer, og er desuden ph.d. studerende. Han forsker i og udvikler matematikundervisning med et særligt fokus på kunstig intelligens/machine learning i forhold til aflæsning af action units og fortolkning af disse som mikroemotionelle reaktioner hos elever, lærere og studerende i forbindelse med matematikundervisning. Steen har afholdt gæsteforelæsninger og workshops blandt andet på Seoul National University, på Prince of Songkla University, på Sichuan Normal University og på Leshan Vocational and Technical College.

Han har endvidere i mere end 30 år arbejdet med at inkludere computer algebra systemer i undervisningen, og er oversætter af en del software til dansk.

Kompetencer

Kompetencegivende kurser:

Uddannelsesbetegnelse: Sitecore certificering

Land: Danmark

Uddannelsesbetegnelse: Tegnsprogstolk

Land: Grønland (Danmark)

Uddannelsesbetegnelse: Virksomheds- og driftsøkonomi

Uddannelsesinstitution: Lyngby Handelsskole

Land: Danmark



Sprogkundskaber:
Sprog: Dansk
Niveau: Modersmål
Sprog: Engelsk
Niveau: Forhandlingsniveau
Sprog: Norsk
Niveau: Øvet

Organisatoriske kompetencer:
Strategi: Professionel
Projektledelse: Professionel
Networking: Professionel
Administration: Nogen erfaring
Ledelse: Nogen erfaring

Arbejdsområder

Primære arbejdsområder:

Lektor Matematik, Institut for skole og læring, Professionshøjskolen Metropol



Øvrige arbejdsområder:

Arbejder med både digitalisering i skolen, teknologiforståelse, Copenhagen Honors College og vejledning af bachelorer og pd-studerende.

Ph.D. studerende Roskilde Universitet og Københavns professionshøjskolen

Materialeudvikler, konstruktør og forsker, oversætter af Mathcad, Geogebra, Dragon box m. fl., Lightbot m.fl. og Smath, Scratch, digitalisering, computational thinking, teknologiforståelse, programmering. Dommer ved First Lego League.

 

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Cand.comm., Roskilde Universitet

1 sep. 198831 jul. 1994

Dimissionsdato: 1 aug. 1994

Lærer, København dag- og aftenseminarium

1 sep. 198031 jan. 1984

Dimissionsdato: 1 feb. 1984

Ansættelser

Lærer, VUC, Roskilde

1 aug. 198731 jul. 1994

Konsulent, Struers A/S

1 feb. 198731 jul. 1987

Lærer, Sejrgaardsskolen

1 aug. 198631 jan. 1987

Lærer, Minngortuunnguup Atuarfia

1 feb. 198431 jul. 1986

Fast vikar med garanteret timetal, Ny Holte Skole

1 aug. 197831 jul. 1982

Emneord

  • it
  • læreruddannelsen
  • digitale medier
  • matematik
  • undervisning
Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.