Personlig profil

Undervisning

Jeg underviser på Diplomuddannelsen for Erhvervspædagogik (DEP), herunder i læring og didaktik i erhvervspædagogisk praksis i temaer som barrierer mod læring, transfer, gruppearbejde og undervisningsdifferentiering. Derudover vejleder jeg afgangsprojekteter. 

Præsentation

Jeg er ansat som adjunkt ved Nationalt Center for Erhvervspædagogik (NCE) på Københavns Professionshøjskole. For tiden underviser jeg i didaktik på diplomuddannelsen i erhvervspædagogik, jeg er engageret i CEVEU-forskningsprojektet
Arbejdspladsen som læringsplads, og jeg arbejder med erhvervsuddannelser i et internationalt perspektiv gennem ReferNet. 

Jeg har en kandidatgrad i Anthropology of Education and Globalisation fra DPU, og jeg er ph.d. i pædagogisk antropologi. Min ph.d.-afhandling handler om internationalisering af videregående uddannelser, med særligt fokus på international studentermobilitet på læreruddannelsen. Afhandlingen baserer sig på feltarbejde blandt danske lærerstuderende, herunder observationsstudier og interview. Denne forskningsinteresse bringer jeg i spil i et kommende CEVEU-projekt, som skal handle om oplæring i udlandet (OPU) for erhvervsuddannelseselever.

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Anthropology of Education and Globalisation, Kandidat, Danmarks Pædagogiske Universitet

20162018

Skolelærer, Bachelor, Københavns Professionshøjskole, Nyelandsvej

20122016

Ansættelser

Ph.d.-stipendiat, Danmarks Pædagogiske Universitet

20192024

Emneord

  • Læring, pædagogik og undervisning
  • Undersøgelsesdesign, teori og metode
  • forskning
  • læreruddannelsen
  • kvalitativ metode
  • feltarbejde
  • Uddannelse, professioner og erhverv
  • erhvervsuddannelser

Fingeraftryk

Dyk ned i forskningsemnerne, hvor Thilde Juul-Wiese er aktive. Disse emneetiketter kommer fra dennes persons arbejder. Sammen danner de et unikt fingerprint.
  • 1 Lignende profiler

Samarbejde og topforskningsområder i de sidste fem år

Seneste eksterne samarbejde på lande-/områdeniveau. Dyk ned i detaljerne ved at klikke på prikkerne eller