Billede af Tim Vikær Andersen

Tim Vikær Andersen

Lektor i Social- og specialpædagogik

20032021

Publikationer pr. år

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Præsentation

Har lang erfaring med en bred vifte af udviklings-, projektledelses-, formidlings- og forsknings-opgaver inden for det specialiserede socialområde for børn, unge og voksne.

Har arbejdet som faglig leder, konsulent og underviser, chef, projektleder, forskningsassistent, leder samt socialpædagog.

Min uddannelsesmæssige baggrund rummer bl.a. en kandidatuddannelse i pædagogisk sociologi, en master i pædagogisk udviklingsarbejde, en international certificeret coaching-uddannelse, en uddannelse i kognitiv terapi, en pædagoguddannelse samt en uddannelse som bankassistent. Herudover har jeg gennemført en række kompetencegivende enkeltfag på master- og HA-niveau.

 

Kompetencer

Sprogkundskaber:
Sprog: Engelsk
Niveau: Øvet

Organisatoriske kompetencer:
Projektledelse: Professionel
Proceskonsultation: Professionel
Administration: Professionel
Fundraising: Flere års erfaring
Ledelse: Flere års erfaring
Networking: Professionel

Arbejdsområder

Social- og specialpædagogik: Pædagogisk arbejde med børn, unge og voksne på det specialiserede socialområde, herunder området for gennembgribende udviklingsforstyrrelser, psykiatri, udviklingshæmning og ko-morbiditet. 


Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Master i Pædagogisk Udviklingsarbejde

feb. 2018jun. 2020

Dimissionsdato: 26 jun. 2020

ICC-Certificeret coach, International Coaching Community

Dimissionsdato: 30 jun. 2012

Kognitiv terapi, Kognitivt Psykologcenter

Dimissionsdato: 30 jun. 2010

Evaluering, HA-enkeltfag, Handelshøjskolecentret

Dimissionsdato: 31 jan. 2007

Projektorganisation og ledelse, HD 2. del, valgfag, Handelshøjskolecentret

Dimissionsdato: 1 jan. 2006

Cand.Pæd. i Pædagogisk Sociologi, Danmarks Pædagogiske Universitet

Dimissionsdato: 1 feb. 2005

Pædagog, Københavns Pædagogseminarium

Dimissionsdato: 30 jun. 2000

Ansættelser

Pædagogisk Udviklingskonsulent, Den Sociale Udviklingsfond

1 aug. 201031 aug. 2011

Socialkonsulent, Den Sociale Udviklingsfond

1 maj 200931 jan. 2013

Pædagogisk Udviklingskonsulent, Freelance

1 jan. 2008 → …

Pædagogisk Udviklingschef/Pædagogisk Udviklingskonsulent/Projektleder, Hvidovre Kommune

1 maj 200430 apr. 2009

Forskningsassistent, deltid, Danmarks Pædagogiske Universitet

1 feb. 200331 mar. 2005

Pædagogisk leder/Souschef for tilbudsleder, Center For Døve

1 jun. 200230 jun. 2003

Hjemmevejleder, Helsingnør Kommune

1 jun. 200031 maj 2002

Pædagogmedhjælper, Almen- og specialområdet, Dag- og døgninstitution

1 feb. 199731 maj 2000

Bankelev/bankassistent, Danske Bank

1 aug. 199431 jan. 1997

Emneord

  • udsatte unge
  • kompetenceudvikling
  • specialpædagogik
  • sociologi
  • vejledning
  • ADHD
  • narrativitet
  • ungdomskultur
  • kvalitativ metode
  • diskursanalyse
  • Socialt arbejde og sociale forhold
  • social arv
  • organisationsudvikling
  • kvantitativ metode
  • brugerinddragelse
  • Uddannelse, professioner og erhverv
  • aktionsforskning
  • projektledelse