Is it really true that Pantone Extended Gamut can reproduce 90% of all Pantone Spot Colors?

Projektdetaljer

Beskrivelse

Når designere og Brand Owners vælger virksomhedsfarver og logofarver, sker det oftest ved at de vælger farverne fra en Pantonevifte (et farvekatalog).
Problemet er dog, at kun ca. 50% af Pantoneviftens 1.867 farver kan reproduceres med de fire CMYK-farver som anvendes i digitale printere og traditionelle trykmetoder. De øvrige 50% må reproduceres som specialblandede enkeltfarver (spot colors), hvilket fordyrer processen og skaber uventede og ofte uacceptable farveforskelle, hvis man alligevel lader dem indgå i CMYK-kombinationen.

Lægmandssprog

Undersøgelse af, hvilke farver der ikke kan gengives hvis en printer/trykmaskine anvender farvesystemet Pantone Extended Gamut. Og i øvrigt hvilke fordele og ulemper der er ved systemet

Nøgleresultater

Det forventes, at resultatet af projektet kan anvendes af flere interessenter. Dels internt blandt studerende på PBA Grafisk Design og Medieproduktion og Ledelse og dels af andre tilsvarende studerende, undervisere og forskere fra internationale uddannelsesinstitutioner.
Samtidig kan fagprofessionelle designere og bureauer anvende denne viden ved fremtidige farvevalg, fx i forbindelse med nye designmanualer, ligesom producenter af fx inkjet printere kan udvikle optimeret software og inks til deres systemer.
StatusAfsluttet
Effektiv start/slut dato10/06/2010/10/21

Fingerprint

Udforsk forskningsemnerne, som dette projekt berører. Disse etiketter er oprettet på grundlag af de underliggende bevillinger/legater. Sammen danner de et unikt fingerprint.