Kritisk Tænkning og Innovation gennem undervisning i Animeret Læring

Projektdetaljer

Beskrivelse

Projektet søgter at skabe det nødvendige vidensgrundlag om kritisk tænkning og innovation forud for udvikling og implementering af et 2 ugers uddannelsestilbud for undervisere, lærere og pædagogisk personale fra skoler, ungdoms- voksen og videreuddannelsesinstitutioner fra MENA lande. Programmets mål var at uddanne deltagerne i vestlig og skandinavisk tænkning og uddannelsesfilosofi på højt niveau i kombination med teori og praksisbaserede opgaver i animation, didaktiv og læring.
Deltagerne vil gennem workshopsøvelser skulle forholde sig til virkelige problemstillinger, med udgangspunkt i FNs 17 klimamål, og her gennem storyboard, animation og film produktion, fremstille og præsentere forslag til innovative løsninger på særligt udvalgte problemstillinger.
Projektet styres og afholdes på The Animation Workshop i Viborg, Danmark og forventes at kunne tiltrække op mod 50 deltagere i 2019.
Projektet er henvendt MENA lande, primært De Forenede Arabiske Emirater, Bahrain og Saudi-Arabien.

Lægmandssprog

2 ugers kursusprogram i kritisk tænkning, innovation gennem fokus på animeret læring og problembaseret projektarbejde.

Nøgleresultater

Projektet forventes implementeret første gang i sommeren 2019 for partnerlandene De Forenede Arabiske Emirater og Saudi-Arabien, med følgende resultater:
-50 deltagere på 2 ugers kursus i Danmark
Kort titelCritical Thinking Program
StatusAfsluttet
Effektiv start/slut dato01/12/1831/12/19

Emneord

  • Æstetik, design og medier
  • classes
  • lectures
  • workshops
  • seminar
  • conference
  • film production
  • artist talks
  • expert talks

Fingerprint

Udforsk forskningsemnerne, som dette projekt berører. Disse etiketter er oprettet på grundlag af de underliggende bevillinger/legater. Sammen danner de et unikt fingerprint.