Spring til hovednavigation Spring til søgning Spring til hovedindhold

Hvad er brugbar peer feedback – set fra de studerendes side

Publikation: Konferencebidrag uden forlag/tidsskriftPaper/skriftligt oplægForskningpeer review

Abstract

Introduktion
Peer feedback er en metode til at fremme faglige erkendelser i forhold til egen opgaveløsning (Nicol et al., 2014).
Evalueringer ved Bioanalytikeruddannelsen, KP viser, at studerende er mere positive omkring udbyttet af at give end at modtage peer feedback. Ifølge Patchan et al. (2015) har mange studerende ikke tilstrækkelige kompetencer til at formulere feedback, hvilket understøttes af vores oplevelse, at omfang og fokus af
studerendes peer feedback varierer.
Med udgangspunkt i en læringsaktivitet, hvor de studerende bliver bedt om at udvælge og begrunde brugbar skriftlig peer feedback, undersøges oplevelsen af aktiviteten og opfattelsen af brugbar peer feedback.

Metode
Aktiviteten bestod af to anonyme spørgeskemaundersøgelser på 4. semester (n = 55), hvor de studerende blev bedt om: 1) at vælge to eksempler på brugbar peer feedback med begrundelse blandt 12 tilfældige fra tidligere studerende (n = 30). 2) at vælge ét eksempel på modtaget brugbar peer feedback på egen opgave, begrunde valget og angive hvad der kunne have gjort feedbacken endnu mere brugbar (n = 33). Indhold og fokus for eksempler og begrundelser blev analyseret vha. Voelkel et al. (2020). Et fokusgruppeinterview (n = 5) undersøgte de studerendes oplevelse af aktiviteten.

Resultater
De studerende ser primært skriftlig peer feedback som brugbar, når fejl og svagheder adresseres i relation til det faglige indhold og hvis specifikke forslag til forbedringer er angivet. Størstedelen af de studerende valgte desuden feedbackeksempler som indeholdt anerkendelse. Aktiviteten bidrog, ifølge de studerende, med inspiration til konkrete og venlige formuleringer, og til synliggørelse af formuleringens betydning i forhold til modtager.

Diskussion
Undersøgelsen bidrager med et modtagerperspektiv på, hvad der kendetegner brugbar peer feedback. Samtidig peger undersøgelsen på, at betydningen af udvikling af feedbackkompetencer synliggøres for de studerende, når de skal begrunde, hvad der gør feedback brugbar.
OriginalsprogDansk
Publikationsdato24 maj 2023
StatusUdgivet - 24 maj 2023
BegivenhedDansk Universitetspædagogisk Netværks konference 2023: DUN konference 2023: Læringsmiljøer: Relationer & rammer - Comwell Kolding, Kolding, Danmark
Varighed: 24 maj 202325 maj 2023
Konferencens nummer: 2023
https://www.tilmeld.dk/dunk23/conference
https://www.tilmeld.dk/dunk23

Konference

KonferenceDansk Universitetspædagogisk Netværks konference 2023
Nummer2023
LokationComwell Kolding
Land/OmrådeDanmark
ByKolding
Periode24/05/2325/05/23
AndetDanske universiteter er uddannelsesinstitutioner med fokus på såvel høj faglighed som sund trivsel blandt både studerende og ansatte. Universitet danner rammerne, og menneskerne på universitetet danner relationerne – rammer og relationer, der tilsammen udgør meget forskelligt udseende læringsmiljøer. Så hvordan er læringsmiljøet hos netop dig?<br/><br/>På DUN Konferencen 2023 sætter vi fokus på, hvordan vores studerende trives, og hvordan vi som undervisere og pædagogiske konsulenter kan understøtte de studerendes samvær, samarbejde og læring.<br/>Konferencen sætter fokus på, hvordan det fysiske og det psykiske studiemiljø ser ud og fungerer, og på hvordan universiteternes ansatte på forskellig vis kan understøtte og facilitere opbygning og vedligeholdelse af gode relationer i studietiden – både mellem undervisere og studerende og de studerende imellem.<br/><br/>For mange studerende er studietiden både spændende og udfordrende med mange muligheder og mange valg: Er jeg havnet på den rette hylde? Er jeg sammen med de rigtige mennesker? Og lærer jeg mon det, det er meningen, jeg skal lære? Hvordan kan vi som universitetsansatte hjælpe med til at skabe gode rammer og relationer i studiemiljøer, der understøtter de studerendes læring og deres trivsel, samarbejde og samvær?<br/><br/>Spørgsmål og tematikker kan eksempelvis være:<br/><br/> Hvordan har de nye ungdomsgenerationer oplevet overgangen til universitetet, og hvordan kan universiteterne sikre et inkluderende og inspirerende studiemiljø for både nye og garvede studerende?<br/> Hvilke gode og mindre gode erfaringer har universiteterne med at etablerede inklusive, trygge og aktiverende læringsrum?<br/> Hvilke erfaringer har vi med udvikling af nye undervisningsformer og understøttelse af studentersamarbejde? Hvordan kan vi gøre brug af disse erfaringer såvel online som i det fysiske læringsrum?
Internetadresse

Emneord

  • professionsuddannelser
  • Feedback
  • Peer feedback

Citationsformater