Litteraturleksikon

Erik Svendsen (Redaktør), Annemette Hejlsted (Redaktør), Gorm Larsen (Redaktør), Rasmus Bojesen (Redaktør), Ulla Kallenbach (Redaktør), Jens Lohfert Jørgensen (Redaktør), Torben Jelsbak (Redaktør), Peter Stein Larsen (Redaktør), Louise Mønster (Redaktør), Bo Jørgensen (Redaktør), Thomas Thurah (Redaktør)

Publikation: AndetUndervisningsmateriale

Abstract

Forlagets beskrivelse: Samfundslitteraturs Litteraturleksikon er et digitalt opslagsværk, der forklarer centrale begreber, metoder, fænomener og genrer inden for litteraturen.

Leksikonet giver læseren et overblik over det litteraturvidenskabelige felt og forskningsbaserede opslag med litteraturhenvisninger og forslag til videre læsning.

Leksikonet er skrevet og redigeret af fremtrædende faglige specialister fra især Danmark. Opslagene dækker både klassiske emner og nye tendenser fra litteraturforskningen.

Hovedredaktion:
Annemette Hejlsted annemette@hejlsted.dk
Gorm Larsen gormlarsen@hum.aau.dk
Erik Svendsen evs@ruc.dk
Rasmus Bojesen rbo@samfundslitteratur.dk

Emneredaktører
Børnelitteratur: Annemette Hejlsted. annemette@hejlsted.dk
Drama, dramatik: Ulla Kallenbach. ulla.kallenbach@uib.no
Genre: Jens Lohfert Jørgensen. jenslj@hum.aau.dk
Litteraturformidling, litteraturpædagogik: Thomas Thurah. thomas.thurah@c.dk
Litteraturhistorie: Torben Jelsbak. tjelsbak@hum.ku.dk
Lyrik, retorik, stilistik: Peter Stein Larsen og Louise Mønster. pstein@hum.aau.dk, louise@hum.aau.dk
Metode, almen litteraturteori: Bo Jørgensen. bojoerg@hum.ku.dk
Narratologi, fiktion, forfatter: Gorm Larsen. gormlarsen@hum.aau.dk
OriginalsprogDansk
Publikationsdato2020
UdgivelsesstedFrb.
UdgiverSamfundslitteratur
ISBN (Elektronisk)978-87-593-2869-9
StatusUdgivet - 2020

Emneord

  • Læring, pædagogik og undervisning

Citationsformater