TY - JOUR
T1 - Sygeplejekultur og digital dokumentation
T2 - en kvalitativ undersøgelse af kulturen på en hospitalsafdeling og den betydning sygeplejersken tillægger brug af Rover
AU - Bagger, Bettan
AU - Juhlin, Heidi Kirstine Tenna
AU - Christoffersen, Nanna
AU - Nystrøm, Louise
AU - Rasmussen, Sheila Emilia
PY - 2023/1
Y1 - 2023/1
N2 - Dokumentation af sygepleje ved brug af Rover spiller en helt central rolle for kvalitet sygeplejen, for patientsikkerhed og effektivisering af arbejdsgange. For at få viden om kulturen og hvad sygeplejerskernes modstand mod anvendelse af Rover kan handle om, er der foretaget feltobservationer på to forskellige afdelinger samt to kvalitative fokusgruppeinterviews. Tre gennemgående temaer bliver synlige: Samspillet med teknologien, miljøets påvirkning samt introduktion til ny teknologi. Sammenfattende peges på, at anvendelse af teknologi er en læreproces, der kræver tid og rum. Kalder på et nødvendigt fokus på afdelingens kultur samt sygeplejerskens digitale kompetencer.
AB - Dokumentation af sygepleje ved brug af Rover spiller en helt central rolle for kvalitet sygeplejen, for patientsikkerhed og effektivisering af arbejdsgange. For at få viden om kulturen og hvad sygeplejerskernes modstand mod anvendelse af Rover kan handle om, er der foretaget feltobservationer på to forskellige afdelinger samt to kvalitative fokusgruppeinterviews. Tre gennemgående temaer bliver synlige: Samspillet med teknologien, miljøets påvirkning samt introduktion til ny teknologi. Sammenfattende peges på, at anvendelse af teknologi er en læreproces, der kræver tid og rum. Kalder på et nødvendigt fokus på afdelingens kultur samt sygeplejerskens digitale kompetencer.
KW - Undersøgelsesdesign, teori og metode
KW - Ledelse, organisationsudvikling og innovation
M3 - Tidsskriftsartikel
SN - 2446-2047
VL - 8
SP - 11
EP - 16
JO - Forstyrrelsen: sygeplejefagligt tidsskrift
JF - Forstyrrelsen: sygeplejefagligt tidsskrift
IS - 1
ER -