Er informationskompetence en livsstil? - Og er det en livsstil kun bibliotekarer dyrker?

Activity: Participating in or organising an event typesConference

Description

Fra gymnasieelever til Ph.d.-studerende oplever vi, at én gruppe har styr på det med at søge og håndtere informationer, mens en anden gruppe kan have endog meget svært ved det. En tredje gruppe gennemfører på normeret tid og får samtidig 10 og 12 uden overhovedet at have brugt biblioteket.

Hvordan får vi sikret et ”acceptabelt” niveau for alle vores studerende?
Fra folkeskolen til gymnasiet til mellemlange og videregående uddannelser og forskeruddannelserne?

Hvordan arbejder vi med at sikre konstruktiv overførsel fra uddannelsesniveau til uddannelsesniveau? Kan vi det? Skal vi overhovedet det?

Disse spørgsmål belyses ud fra et helhedsorienteret perspektiv på en to-dages konference i maj 2012.
Keynotes: Andrew Whitworth, Manchester University
Mads Hermansen, Copenhagen Business School
Youmedia, Public Library of Chicago
Graduate School Media Zoo, University of Leicester

Målet med konferencen er, at undervisere, vejledere, informationsspecialister, uddannelseskonsulenter, bibliotekarer etc. får en bedre forståelse for en helhedsorienteret tilgang til det at udvikle elevers, studerendes, borgeres og forskeres informationskompetencer, og samtidig få en bedre forståelse for, hvad der foregår af informationskompetencetiltag på tværs af uddannelsesniveauer og -sektorer: Hvilke kompetencer kommer vores brugere med, og opnår de studerende en progression af informationskompetencer gennem uddannelsessystemet?

Målgruppe: Konferencen er arrangeret så den er for både forskningsbiblioteker, uddannelsesbiblioteker og folkebiblioteker.

Konferencen er støttet af: ”Tilskud og støtte til internationale bibliotekskonferencer i Danmark”/
Styrelsen for Bibliotek og Medier.
Period10 May 201211 May 2012
Event typeConference
OrganiserDanmarks Forskningsbiblioteksforenings Forum for Brugeruddannelse
LocationNyborg, DenmarkShow on map