Research output per year
Research output per year
Lecturer
Research activity per year
Jeg er lektor ved administrationsbacheloruddannelsen på Campus C i Aarhus. Jeg har stor erfaring med undervisning og undervisningsudvikling og er særligt optaget at udvikle og tilrettelægge undervisning, der bidrager til de studerendes selvstændighed og dannelse.
Siden 2022 har jeg været en del af Uddannelsescenter for Uddannelseskvalitet, Professionspolicy og Praksis (nu forskningscenter for professionsstudier), hvor mit primære fokus er at undersøge studerende på administrationsbacheloruddannelsens tilegnelse af en professionsidentitet og/eller professionel identitet. I den forbindelse er jeg meget optaget af, hvordan vi kan anvende den viden, der generes i forskningsprojektet til at udvikle administrationsbacheloruddannelsen.
Jeg er en del forskningsprojektet FremAd, der undersøger de studerende på administrationsbacheloruddannelsens forståelse af egen professionsidentitet fra studiestart til arbejdsmarked. Herunder er jeg meget optaget af de studerendes oplevelse af kohærens mellem teori og praksis og mellem underviser og studerende.
Sideløbende med dette projekt er jeg medfacilitator af et udviklingsarbejde, der undersøger professionsforståelsen hos underviserne på uddannelsen. Formålet er at nærme os nogle fælles didaktiske principper på administrationsbacheloruddannelsen, som alle underviserne kan tage udgangspunkt i.
Jeg underviser fast på følgende moduler på administrationsbacheloruddannelsen:
Modul 1: Politik og samfund
Modul 2: Administrations i politisk styrede organisationer
Modul 4: Offentlig økonomi og budgetlægning
Modul 5: Metoder til opgaveløsning i offentlig administration
Modul 7B: Partnerskaber og styring i international praksis
Foruden disse moduler underviser jeg også inden for vejledning, offentlig politik og offentlig forvaltning. Jeg fungerer ligeledes som både praktikvejleder og BA-vejleder.
Didaktik, Pædagogikum, Teoretisk pædagogikum, Gymnasiesektoren, University of Southern Denmark
1 Aug 2014 → 30 Jun 2015
Award Date: 30 Jun 2015
Political Science, Master, Aarhus University
1 Sept 2006 → 30 Jun 2012
Award Date: 30 Jun 2012
Upper secondary teacher, Mercantec
1 Aug 2012 → 30 Sept 2020
Intern, Den danske ambassade Kenya
1 Jul 2010 → 31 Dec 2010
Research output: Non-textual form › Podcast, music and sound productions › Communication
Research output: Contribution to journal › Journal article › Research › peer-review
Pedersen, A. J. (Co-researcher), Wolff, L. (Co-researcher), Bilenberg, S. (Co-researcher), Noer, V. R. (Co-researcher), Pechmann, P. (Principle researcher), Kokholm, T. (Co-researcher), Aagaard, K. (Principle researcher) & Frandsen, M. K. (Co-researcher)
31/01/20 → 30/06/26
Project: Research
Kokholm, T. (Introductory speaker) & Frandsen, M. K. (Introductory speaker)
Activity: Talk or presentation types › Lecture or presentation
Frandsen, M. K. (Introductory speaker)
Activity: Talk or presentation types › Lecture or presentation
Frandsen, M. K. (Introductory speaker)
Activity: Talk or presentation types › Lecture or presentation
Frandsen, M. K. (Introductory speaker)
Activity: Talk or presentation types › Lecture or presentation
Kokholm, T. (Introductory speaker) & Frandsen, M. K. (Introductory speaker)
Activity: Talk or presentation types › Lecture or presentation