Bulut Kilic, adjunkt på socialrådgiveruddannelsen i Roskilde Uddrag af begrundelser fra studerende:
”Bulut er meget engageret, anerkender os og kommer med mega god energi - man kan mærke at han kan lide at være vores underviser. Bulut er fagligt meget dygtig og hans undervisning er så relevant og så engageret, at man ikke vil misse hans undervisning. Bulut gør bare, at man får lyst til at læse og at man bliver motiveret".
"Bulut er god til at hjælpe, når noget bliver svært. Bulut er tilgængelig ved det mindste, og der ikke nogen, der går og undrer sig over noget i mere end et par timer. Man kan altid komme til Bulut. Man føler sig tryg og vil gerne komme undervisningen og lære mere. Man er ikke bange for at sige noget højt i timerne, for i Buluts rum er der ikke noget svar, der er forkert”.
"Bulut er ekstremt dygtig til at formidle. Selv de sværeste emner, kan han formidle videre på et niveau, man kan følge med på som ny studerende. Dette skyldes også, at han er velformuleret, taler højt nok, og bruger sit kropssprog, så man ikke misforstår noget i undervisningen. Når man tager hjem, er man ikke i tvivl om, at man har lært noget. Han kommer altid med eksempler, der hjælper rigtig meget med at forstå de vanskelige teorier og begreber".
"Bulut sætter sine studerende i højsædet. Han formår at inddrage alle, så man føler at hele undervisningen er skræddersyet kun til en selv. Han er god til at lytte og hvis der er noget, man ikke forstår eller hvis man ikke helt kan formulere sig, så prøver han at hjælpe en på vej, sådan så man ikke føler sig fortabt".
"Bulut inddrager altid erfaringer fra sin egen hverdag i praksis i undervisningen og det hjælper os til at koble teorien til hvad det kan bruges til i praksis. Bulut er god til at dele sine oplevelser og erfaringer med os – både de gode og de dårlige. Udover at det er spændende at høre om og giver en fornemmelse for praksis, hjælper det også til forståelsen af teorien.
Buluts passion for faget og hans praksiserfaring som han bruger i undervisningen fremmer forståelsen for fagets vigtighed, motiverer os og bekræfter os i at uddannelsen var det rigtige valg".