Skip to main navigation Skip to search Skip to main content

Dilemmaer i arbejdet med modelbaseret idrætsundervisning på læreruddannelsen

  • Institut for Idræt og Biomekanik, Syddansk Universitet

Research output: Contribution to conference without a publisher/journalAbstractResearch

3 Downloads (Pure)

Abstract

Vores projekt er inspireret af forskning, der viser, at modelbaseret idrætsundervisning kan fremme alsidige værdier, indhold, arbejds- og erkendelsesformer i faget (Hordvik & Aaring, 2021). Modelbaseret idrætsundervisning er udviklet til brug i grundskolen, og kun ganske lidt forskning har peget på, hvordan der kan arbejdes modelbaseret på læreruddannelsen (Hordvik, et al., 2020). Læreruddannelsen er kendetegnet ved en dobbeltdidaktik, hvor der undervises i at undervise (Loughran, 2006). Formålet med vores projekt var at undersøge, hvordan læreruddannere kan arbejde med modelbaseret idrætsundervisning, og hvilke (dobbelt)didaktiske dilemmaer, der opstår i dette arbejde.
Undersøgelsen var tilrettelagt som et kollaborativt selvstudie (Pinnegar & Hamilton, 2009), hvor Andreas og Marie undersøgte og udviklede deres læreruddannelsespraksis gennem fælles workshops, individuelle refleksionslogs og undervisningsobservationer foretaget af Anne. Vores analyse er teoretisk informeret af Loughrans (2006) dobbeltdidaktiske begreber om implicit og eksplicit modellering samt Berrys (2008) beskrivelse af de spændinger, der opstår i undervisning om undervisning på en læreruddannelse.
På konferencen præsenterer vi vores fund og inviterer til en bredere diskussion om, hvordan dilemmaer i dobbeltdidaktisk praksis – på tværs af lærer-, pædagog- og universitetsuddannelser – påvirker undervisning i idræt og bevægelse.
Original languageDanish
Publication date13 Nov 2025
Publication statusPublished - 13 Nov 2025
EventBridging: Værdier og dilemmaer i nutidens og fremtidens bevægelseslandskaber - Sportshotel Vejen, Vejen, Denmark
Duration: 13 Nov 202513 Nov 2025
Conference number: 8
https://bridging.nu/konference/

Conference

ConferenceBridging
Number8
LocationSportshotel Vejen
Country/TerritoryDenmark
CityVejen
Period13/11/2513/11/25
Internet address

Keywords

  • teacher education
  • professional didactics
  • sports

Cite this