Litteraturleksikon

Erik Svendsen (Editor), Annemette Hejlsted (Editor), Gorm Larsen (Editor), Rasmus Bojesen (Editor), Ulla Kallenbach (Editor), Jens Lohfert Jørgensen (Editor), Torben Jelsbak (Editor), Peter Stein Larsen (Editor), Louise Mønster (Editor), Bo Jørgensen (Editor), Thomas Thurah (Editor)

Research output: Other contributionTeaching materialEducation

Abstract

Forlagets beskrivelse: Samfundslitteraturs Litteraturleksikon er et digitalt opslagsværk, der forklarer centrale begreber, metoder, fænomener og genrer inden for litteraturen.

Leksikonet giver læseren et overblik over det litteraturvidenskabelige felt og forskningsbaserede opslag med litteraturhenvisninger og forslag til videre læsning.

Leksikonet er skrevet og redigeret af fremtrædende faglige specialister fra især Danmark. Opslagene dækker både klassiske emner og nye tendenser fra litteraturforskningen.

Hovedredaktion:
Annemette Hejlsted annemette@hejlsted.dk
Gorm Larsen gormlarsen@hum.aau.dk
Erik Svendsen evs@ruc.dk
Rasmus Bojesen rbo@samfundslitteratur.dk

Emneredaktører
Børnelitteratur: Annemette Hejlsted. annemette@hejlsted.dk
Drama, dramatik: Ulla Kallenbach. ulla.kallenbach@uib.no
Genre: Jens Lohfert Jørgensen. jenslj@hum.aau.dk
Litteraturformidling, litteraturpædagogik: Thomas Thurah. thomas.thurah@c.dk
Litteraturhistorie: Torben Jelsbak. tjelsbak@hum.ku.dk
Lyrik, retorik, stilistik: Peter Stein Larsen og Louise Mønster. pstein@hum.aau.dk, louise@hum.aau.dk
Metode, almen litteraturteori: Bo Jørgensen. bojoerg@hum.ku.dk
Narratologi, fiktion, forfatter: Gorm Larsen. gormlarsen@hum.aau.dk
Original languageDanish
Publication date2020
Place of PublicationFrb.
PublisherSamfundslitteratur
ISBN (Electronic)978-87-593-2869-9
Publication statusPublished - 2020

Keywords

  • learning, educational science and teaching

Cite this