!!Research output per year
!!Research output per year
Ph.d.
Humletrovet 3
1799 København V
Danmark
Publikationer pr. år
Børns teknologiforståelse
Mit forskningsarbejde fokuserer på børns teknologiforståelse med særligt blik for, hvordan børn kan udvikle kritiske, kreative og handlende kompetencer i mødet med digitale teknologier. Jeg er optaget af at undersøge, hvordan teknologiforståelse kan didaktiseres og integreres i skolens praksis
Teoretisk er mit arbejde informeret af Science and Technology Studies (STS), hvor teknologi forstås som indlejret i sociale, kulturelle og materielle praksisser. Dette perspektiv anvender jeg til at undersøge, hvordan børn ikke blot bruger teknologi, men også er med til at forme og forhandle dens betydning og anvendelse i hverdags- og læringskontekster.
Designmetoder og deltagelse
Metodisk arbejder jeg praksisnært og eksperimenterende med designbaserede tilgange, som co-design og participatory design, hvor børn, lærere og andre aktører aktivt inddrages som medskabere i udviklingen af læringsdesigns, undervisningsforløb og digitale artefakter.
Jeg trækker desuden på design thinking som tilgang til at strukturere iterative og undersøgende processer, hvor forståelse af brugerperspektiver, idéudvikling og afprøvning er centrale elementer. Jeg er særligt interesseret i, hvordan deltagende designprocesser kan understøtte børns stemmer, perspektiver og handlekraft i arbejdet med teknologi.
Kunstig intelligens i læreruddannelsen
Jeg forsker i kunstig intelligens i læreruddannelsen med fokus på, hvordan kommende lærere kan udvikle faglige og didaktiske kompetencer til at arbejde kritisk, reflekteret og kreativt med AI i undervisningen. Dette inkluderer både anvendelsen af generative AI-teknologier og en bredere forståelse af AI’s betydning for læring, vidensproduktion og didaktisk praksis.
Bæredygtighed og planetært design
Et centralt fokus i min forskning er bæredygtighed, og hvordan dette kan forstås og operationaliseres inden for et planetært designperspektiv. Jeg undersøger, hvordan børn gennem designprocesser kan udvikle forståelser for teknologiens rolle i forhold til økologiske, sociale og etiske problemstillinger, og hvordan undervisning kan understøtte ansvarlig og fremtidsorienteret teknologipraksisser.
Praksisnær forskning og tværgående erfaring
Jeg har erfaring med at udvikle og gennemføre forsknings- og udviklingsprojekter i tæt samarbejde med praksisfeltet, herunder lærere, skoler og institutioner. Min tilgang er eksperimenterende og samarbejdsbaseret, hvor udvikling, afprøvning og refleksion går hånd i hånd.
Min baggrund spænder over design, kommunikation, leg, kreativitet, læring og digitale teknologier. Jeg har tidligere arbejdet med udvikling af digitale leg- og læringsprodukter og indholdsstrategier i organisationer som LEGO, DR og Egmont. Denne erfaring bringer jeg aktivt ind i mit forsknings- og undervisningsarbejde, hvor jeg arbejder i krydsfeltet mellem design, læring, leg, teknologi og pædagogik.
Børn & teknologi, Ph.d., Tamagotchi-ing. Legekulturens materialitet: et etnografisk studie i forandring, Danmarks Pædagogiske Universitet
2006 → 2011
Dimissionsdato: 20 jun. 2011
IT-Design, kommunikation & medier, Cand. IT, Piger personlige og digitale fortællinger, IT-Universitetet i København
2000 → 2003
Dimissionsdato: 14 mar. 2003
Pædagog, Bachlor, Piger, teknologi & kreativitet
1995 → 1999
Sekretariatsleder & redaktør, DR
2019 → 2023
Global Campaign Strategist & Content Manager, LEGO
2015 → 2019
Post.doc, Danmarks Tekniske Universitet
feb. 2011 → jul. 2011
Digital redaktør & Digital business developer, Alinea, Egmont
2011 → 2015
Ph.d., Danmarks Pædagogiske Universitet
2006 → 2011
Forskningsassistent, Danmarks Pædagogiske Universitet
2004 → 2006
Forskningsassistent, Syddansk Universitet
2003 → 2004
Publikation: Bidrag til tidsskrift › Tidsskriftsartikel › Forskning › peer review
Publikation: Bidrag til tidsskrift › Tidsskriftsartikel › Forskning › peer review
Publikation: Bidrag til tidsskrift › Tidsskriftsartikel › Forskning › peer review
Publikation: Konferencebidrag uden forlag/tidsskrift › Abstrakt › Forskning
Publikation: Bidrag til tidsskrift › Tidsskriftsartikel › Forskning › peer review
Nielsen, C. B. (Projektleder), Slot, M. F. (Projektleder), Jørnø, R. L. V. (Projektleder), Mørkeberg, C. J. P. W. S. (Projektdeltager), Hjorth, M. (Projektdeltager) & Lorentzen, R. F. (Projektdeltager)
14/08/24 → 31/12/26
Projekter: Projekt › Forskning
Andersen, L. B. (Projektleder), Nielsen, C. B. (Projektleder), Müller, M. B. (Projektleder), Frydendahl, J. A. (Projektleder), Slot, M. F. (Projektleder), Dissing Møller, L. (Projektleder), Schrøder, V. (Projektleder), Dyrendom, K. (Projektleder), Jensen, J. J. (Projektleder), Rehder, M. M. (Projektleder) & Exner, M. (Projektleder)
01/08/23 → 01/08/28
Projekter: Projekt › Forskning
Nielsen, C. B. (Projektleder)
02/02/18 → 30/12/22
Projekter: Projekt › Udviklingsprojekt/ Innovation
Slot, M. F., Andersen, L. B., Nielsen, C. B., Harder, J. A. & Lindsø, B.
29/01/25
1 Mediebidrag
Presse/medie
30/06/22
2 Mediebidrag
Presse/medie
21/08/20
1 Mediebidrag
Presse/medie
Nielsen, C. B. (Oplægsholder)
Aktivitet: Tale, præsentation eller oplæg f.eks. på konferencer og til praksis › Foredrag eller oplæg
Nielsen, C. B. (Arrangør)
Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed - typer › Konference
Nielsen, C. B. (Oplægsholder), Rehder, M. M. (Oplægsholder), Lisborg, S. (Oplægsholder) & Hanghøj, T. (Oplægsholder)
Aktivitet: Tale, præsentation eller oplæg f.eks. på konferencer og til praksis › Foredrag eller oplæg
Nielsen, C. B. (Arrangør)
Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed - typer › Konference
Slot, M. F. (Deltager), Dissing Møller, L. (Deltager) & Nielsen, C. B. (Deltager)
Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed - typer › Konference